Nowy okręt podwodny Japonii zwodowany. Będą na nim służyć kobiety

Japończycy zwodowali nowy okręt podwodny, który zastąpi dotychczasowe jednostki typu Sōryū. W porównaniu do poprzedników, jako pierwszy w historii jest dostosowany do kobiecej załogi.

Nowy okręt podwodny Japonii zwodowany. Będą na nim służyć kobiety
Źródło zdjęć: © Siły Samoobrony Japonii
Arkadiusz Stando

14 października okręt podwodny JS Taigei (SS 513) opuścił suchy dok stoczni Mitsubishi Heavy Industries w Kobe. Ma wejść do służby w marcu 2022 roku, stając się 22. okrętem podwodnej floty Morskich Sił Samoobrony. Jest prototypowym, 3000-tonowym konwencjonalnym okrętem podwodnym

W ceremonii nadania nazwy i wodowania uczestniczyli minister obrony Nobuo Kishi, szef sztabu JMSDF Hiroshi Yamamura i inni wyżsi urzędnicy. Taigei, którego nazwa oznacza wielkiego wieloryba, ma 84 metry długości i 9,1 metra szerokości. Na jego budowę wydano a około 76 miliardów jenów (2,7 mld zł).

Czym różni się japoński Taigei od poprzednich okrętów?

Taigei jest o około 100 ton cięższy od okrętów typu Sōryū. To głównie ze względu na modernizacje wewnętrzne względem poprzednich generacji. Według komunikatu Morskich Sił Samoobrony Japonii, wśród zmian wymienia się nowe układy lokalizacji, systemy podtrzymywania życia oraz dostosowanie okrętów do służby kobiecej załogi. To ostatnie jest historycznym przełomem w Japonii.

海自の新型潜水艦が進水式 対中念頭、22隻体制に

Tak więc względem Sōryū nie różni się o wiele. Wymiary kadłuba są takie same, uzbrojenie składa się z torped Typu 18 i Typu 89, oraz pocisków przeciwokrętowych UGM-84 Harpoon. Okręt posiada też akumulatory litowo-jonowe, dzięki którym może pozostać pod wodą dłużej, niż jego poprzednicy.

Japonia posiada obecnie dziewięć 2750-tonowych okrętów podwodnych klasy Oyashio i 11 2950-tonowych okrętów wojennych typu Soryu, a ostatnia i 12. łódź typu Soryu ma zostać wprowadzona w przyszłym roku.

Źródło artykułu:WP Tech

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (117)