Nowy mikrochip rekordowo szybko przesyła dane

Nowy mikrochip rekordowo szybko przesyła dane

Nowy mikrochip rekordowo szybko przesyła dane
Źródło zdjęć: © Rohm
01.12.2011 10:55, aktualizacja: 01.12.2011 11:14

Uczeni japońscy skonstruowali mikrochip, który pozwala na odbieranie i wysyłanie danych z szybkością do 30 Gbps. Sygnał jest tak silny, że przenika przez ubranie, papier i lekkie ściany - poinformował magazyn Computerworld.

Naukowcy z Osaka University i pracujący dla japońskiej firmy technologicznej Rohm opracowali prototypowy chip, który wysyła i otrzymuje dane pracując w paśmie terahercowym, z szybkością do 3. Gbps. Obecnie, według badaczy, chip przesyła i odbiera dane z szybkością średnio 1,5 Gbps, ale wraz z poprawą parametrów innych elementów sieci może ona wzrosnąć do 30 Gbps.

Układ jest niewielki –. sam rdzeń, bez obudowy mierzy 1,5x3 mm i pracuje z częstotliwością 300 GHz, w zakresie pomiędzy sygnałem radiowym a falami świetlnymi. Jest to pierwszy tego typu układ y działający z tak dużą szybkością przy niewielkich rozmiarach Sygnał wysyłany i odbierany przez układ jest przy tym tak silny że przenika przez ubranie i papier.

Według naukowców nowo opracowany chip może służyć do transmisji sygnału telewizji wysokiej rozdzielczości (HDTV) w urządzeniach przenośnych i stacjonarnych oraz w projektorach TV i telewizorach umożliwiając wyświetlanie obrazu z różnymi rozdzielczościami. Przenikanie sygnału przez papier, ubranie i nawet wierzchnie warstwy tkanek skóry, umożliwia zastosowanie chipa w aplikacjach bezpieczeństwa i urządzeniach medycznych.

Według rzecznik firmy Rohm, chip będzie gotów do masowej produkcji w ciągu najbliższych 3-4 lat.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)