Nowy kompakt z matrycą jak w lustrzance: Sigma DP2x

Nowy kompakt z matrycą jak w lustrzance: Sigma DP2x

Nowy kompakt z matrycą jak w lustrzance: Sigma DP2x
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
10.02.2011 11:33, aktualizacja: 23.09.2011 15:48

Sigma zaprezentowała nowy, kompaktowy aparat cyfrowy Sigma DP2x, wyposażony w 14-megapikselową matrycę FOVEON X3 (2,652 × 1,768 × 3 warstwy). DP2x jest wyposażony w system AFE (Analog Front End) oraz szybki autofokus. System ten konwertuje pełną paletę barwną, jaką zapisuje FOVEON X3 na sygnał cyfrowy. Pozwala to na zapis zdjęć wysokiej jakości, o nasyconych kolorach. Dodatkowo, nowy algorytm AF ma według Sigmy zapewnić szybką pracę autofocusa.

*Matryca *
Rozmiar matrycy w DP2. to 20.7mm x 13.8mm. Jest ona od około siedmiu do dwunastu razy większa niż 1/1.8-calowe i 1/2.5-calowe matryce w zwykłych kompaktowych aparatach cyfrowych. Rozmiar piksela na matrycy to 7.8μm. Duże fotodiody i spory rozstaw pikseli pozwalają na efektywne odwzorowanie natężenia światła.

DP2. wyposażony jest w tą samą 14-megapikselową matrycę (2,652x1,768x3warstwy) co lustrzanki SD14, SD15 i inne aparaty serii DP. Korzystając ze specjalnych właściwości silikonu, który penetrowany jest przez różne długości światła w zależności od głębokości, matryca pozwala na odwzorowanie pełnego RGB w każdym pojedynczym pikselu. Ponieważ mora nie jest generowana, nie jest konieczne używanie filtra dolnoprzepustowego. Pełna informacja o świetle i kolorze zostaje zachowana.

Obraz
© (fot. Sigma)

Silnik przetwarzania obrazu TRUE II
Aparat jest wyposażony w silnik przetwarzania obrazu “TRUE (Three-layer Responsive Ultimate Engine) II”. który poprawia czas przetwarzania zdjęcia oraz jego jakość. Dodatkowo, system AFE (Analog Front End)
konwertuje dane barwne na sygnał cyfrowy. Pozwala to na zapis zdjęć w wysokiej rozdzielczości, o nasyconych kolorach.

Obiektyw 24.2mm F2.8
DP2. wyposażono w specjalnie dla niego zaprojektowany obiektyw 24.2mm o przesłonie F2.8, będący odpowiednikiem ogniskowej 41mm dla 35mm lustrzanki jednoobiektywowej. Dwie sferyczne soczewki z formowanego szkła odpowiadają za jakość zdjęć. Unikalne pokrycie redukuje odblaski i obraz wtórny. Obiektyw ten, w połączeniu z matrycą odpowiadającą wielkością matrycy lustrzanki, pozwala na uzyskanie naturalnej, małej głębi ostrości oraz atrakcyjnego efektu bokehu.

Zapis w formacie RAW
DP2. zapisuje zdjęcia w formacie JPEG - dla wygody oraz w formacie RAW – dla zachowania maksymalnej ilości detali najwyższej jakości. Format RAW korzysta z bezstratnej kompresji, zachowując dane o jasności i kolorze w stosunku 1:1, bez interpolacji. Każdy piksel przechwytuje pełne dane RGB, które po przetworzeniu przez Sigma Photo Pro, zachowają równowagę pierwotnych danych.

Ceny aparatu nie podano, jednak na podstawie cen wcześniejszych modeli, można prognozowac, iż aprat będzie kosztował w przedziale 2500-3000zł.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)