Nowe wentylatory do komputerów - ciche, małe i oszczędne

Wentylator to jeden z największych, najgłośniejszych i najbardziej energochłonnych elementów laptopa. Nie sposób jednak się bez niego obejść, gdyż rozprasza wytworzone przez procesor ciepło i chroni go przed przegrzaniem. To może się jednak wkrótce zmienić, gdyż naukowcy z GE Global Research stworzyli alternatywę w postaci niewielkiego urządzenia grubości dwóch kart kredytowych. Jest ono równie wydajne jak tradycyjny wentylator, lecz zajmuje mniej miejsca, jest cichsze i wydłuża czas pracy baterii nawet o 30 procent.

Nowe wentylatory do komputerów - ciche, małe i oszczędne
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Nowe urządzenie nosi nazwę Dual Cool Jet (DCJ) i jest czymś więcej niż niszową ciekawostką. GE udzieliło właśnie licencji na jego produkcję firmie Aavid Thermalloy, dostawcy radiatorów i układów chłodzących instalowanych między innymi w komputerach i pojazdach elektrycznych.

Nowe urządzenie chłodzące nie ma części ruchomych i przypomina miniaturowy miech. Z dużą częstotliwością wytłacza i zasysa powietrze dzięki przepływowi prądu przemiennego przez specjalny materiał ceramiczny, który przymocowany jest do boków dwóch niklowych płytek przedzielonych niewielkim prześwitem. W efekcie zjawiska piezoelektrycznego ceramiczne elementy kurczą się i rozszerzają. Drgania powodują, że w prześwicie między płytkami powstaje strumień powietrza.

Jak zauważa dr Peter de Bock, jeden z wynalazców pracujących w GE, istnieją podstawy, by sądzić, że kolejne generacje urządzeń elektronicznych będą nie tyle szybsze, co coraz cieńsze.

_ - Obserwujemy zapotrzebowanie na technologie, które zapewnią efektywne chłodzenie, nie zajmując jednocześnie wiele miejsca. W przyszłości tablety będą wyposażone właśnie w tego rodzaju rozwiązania - _ dodał de Bock.

Urządzenie zostało pierwotnie zaprojektowane w celu chłodzenia silników odrzutowych i łagodzenia drgań skrzydeł. Dr Seyed Saddoughi, który jest wynalazcą i głównym inżynierem w laboratorium GE specjalizującym się w systemach lotniczych, termalnych i mechanicznych. Prowadzi on ze swoim zespołem badania nad wykorzystaniem urządzenia do zmniejszenia oporu wody, jaki napotyka kadłub statku.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)