Nowe wentylatory do komputerów - ciche, małe i oszczędne

Nowe wentylatory do komputerów - ciche, małe i oszczędne

Nowe wentylatory do komputerów - ciche, małe i oszczędne
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
18.02.2014 15:14, aktualizacja: 18.02.2014 15:44

Wentylator to jeden z największych, najgłośniejszych i najbardziej energochłonnych elementów laptopa. Nie sposób jednak się bez niego obejść, gdyż rozprasza wytworzone przez procesor ciepło i chroni go przed przegrzaniem. To może się jednak wkrótce zmienić, gdyż naukowcy z GE Global Research stworzyli alternatywę w postaci niewielkiego urządzenia grubości dwóch kart kredytowych. Jest ono równie wydajne jak tradycyjny wentylator, lecz zajmuje mniej miejsca, jest cichsze i wydłuża czas pracy baterii nawet o 30 procent.

Nowe urządzenie nosi nazwę Dual Cool Jet (DCJ) i jest czymś więcej niż niszową ciekawostką. GE udzieliło właśnie licencji na jego produkcję firmie Aavid Thermalloy, dostawcy radiatorów i układów chłodzących instalowanych między innymi w komputerach i pojazdach elektrycznych.

Nowe urządzenie chłodzące nie ma części ruchomych i przypomina miniaturowy miech. Z dużą częstotliwością wytłacza i zasysa powietrze dzięki przepływowi prądu przemiennego przez specjalny materiał ceramiczny, który przymocowany jest do boków dwóch niklowych płytek przedzielonych niewielkim prześwitem. W efekcie zjawiska piezoelektrycznego ceramiczne elementy kurczą się i rozszerzają. Drgania powodują, że w prześwicie między płytkami powstaje strumień powietrza.

Jak zauważa dr Peter de Bock, jeden z wynalazców pracujących w GE, istnieją podstawy, by sądzić, że kolejne generacje urządzeń elektronicznych będą nie tyle szybsze, co coraz cieńsze.

_ - Obserwujemy zapotrzebowanie na technologie, które zapewnią efektywne chłodzenie, nie zajmując jednocześnie wiele miejsca. W przyszłości tablety będą wyposażone właśnie w tego rodzaju rozwiązania - _ dodał de Bock.

Urządzenie zostało pierwotnie zaprojektowane w celu chłodzenia silników odrzutowych i łagodzenia drgań skrzydeł. Dr Seyed Saddoughi, który jest wynalazcą i głównym inżynierem w laboratorium GE specjalizującym się w systemach lotniczych, termalnych i mechanicznych. Prowadzi on ze swoim zespołem badania nad wykorzystaniem urządzenia do zmniejszenia oporu wody, jaki napotyka kadłub statku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)