Nowe wagony dla Wojska Polskiego. Kosztowały ponad 80 mln złotych

Nowe wagony dla Wojska Polskiego. Kosztowały ponad 80 mln złotych

Nowe wagony dla Wojska Polskiego. Kosztowały ponad 80 mln złotych
Źródło zdjęć: © Łukasz Piotrowski
Arkadiusz Stando
15.10.2020 12:20

Pierwszy z ośmiu wagonów wojskowych zamówionych przez PKP Intercity opuścił linię produkcyjną w zakładach spółki H. Cegielski-Fabryka Pojazdów Szynowych. Będzie wykorzystywany do przewozu żołnierzy Wojska Polskiego.

30 maja 2019 roku podpisano kontrakt o wartości 85,1 milionów złotych netto pomiędzy PKP Intercity a spółką Cegielski-Fabryka Pojazdów Szynowych. Na mocy umowy, producent zobowiązał się do zbudowania ośmiu wagonów kolejowych, w tym dwóch przedziałowych i sześciu bezprzedziałowych. Kontrakt podpisano prawie pół roku po zgłoszeniu oferty.

Wagony mają zostać dopuszczone do użytku także poza terenem Polski, w Czechach, Rumunii, Słowacji oraz na Węgrzech. Według nieoficjalnych informacji, mają być zdolne do eksploatacji z prędkością nawet 200 km/h. Zgodnie z umową, do końca tego roku mają zostać dostarczone cztery wagony, a pozostałe rok później. Konserwacją oraz transportem wagonów zajmie się PKP Intercity, a używać ich będzie Wojsko Polskie.

Pierwszy z wagonów (175A3) zjechał już z linii produkcyjnej poznańskiego producenta. Został uchwycony na zdjęciach przez fotografa i miłośnika kolei, Łukasza Piotrowskiego. Więcej fotografii możecie znaleźć na jego stronie facebookowej

Entuzjaści kolei mocno krytykują nowe wagony dla wojska. Jeden z internautów zwrócił uwagę na ekrany umieszczone na drzwiach. Czy rzeczywiście są potrzebne w wojskowych wagonach? Kolejnym, według niektórych niepotrzebnym wydatkiem są szczelne przejścia międzywagonowe, które ograniczają hałas.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (79)