Trwa ładowanie...
d461vhj

Nowe uzbrojenie w polskiej armii - system rakietowy Narew

Do końca 2015 r. zostaną sformułowane ostateczne wymagania dotyczące
systemu rakietowego krótkiego zasięgu "Narew"; dostawca zostanie wyłoniony w 2016 r. - poinformował w środę wiceszef MON Czesław Mroczek na posiedzeniu sejmowej podkomisji obrony narodowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowe uzbrojenie w polskiej armii - system rakietowy Narew
(Kongsberg)
d461vhj

System obrony powietrznej jest najważniejszym programem w planie modernizacji technicznej armii na lata 2013-2022. Wojsko chce pozyskać w jego ramach przeciwlotnicze zestawy rakietowe średniego i krótkiego zasięgu - "Wisła" i "Narew", a także m.in. samobieżne zestawy przeciwlotnicze "Poprad", zestawy rakietowo-artyleryjskie "Pilica" i mobilne stacje radiolokacyjne "Soła" i "Bystra".

Posiedzenie sejmowej podkomisji zdominowała kwestia pozyskania systemu przeciwlotniczego krótkiego zasięgu "Narew". Od dłuższego czasu toczy się bowiem dyskusja, na ile możliwy jest w tym przedsięwzięciu wiodący udział przemysłu krajowego.

- Weryfikacja tego, co proponuje nasz przemysł, nastąpi poprzez studium wykonalności. Będzie nad nim pracowało całe grono specjalistów. Proszę nie oczekiwać, że przesądzę teraz, jakie będą wyniki skomplikowanych postępowań, które zapadną po długich miesiącach prac ekspertów w przyszłym roku - powiedział Mroczek. - Zapewniam, że będziemy starali się maksymalizować udział polskiego przemysłu - dodał.

d461vhj

Przedstawiciele polskiej zbrojeniówki przekonują, że są w stanie zbudować i dostarczyć system krótkiego zasięgu. Z analiz Polskiej Grupy Zbrojeniowej, zaprezentowanych podkomisji wynika, że na 4. kluczowe dla systemu "Narew" technologie 29 dostępnych jest w kraju. W ocenie PGZ, najkorzystniejszy scenariusz pozyskania systemu "Narew" to realizacja dostaw przez polski przemysł obronny ze znaczącym udziałem doświadczonego kontrahenta zagranicznego.

Potencjalnie wymagania dla zestawu krótkiego zasięgu spełniają m.in. francuska VL-MICA, norwesko-amerykański NASAMS II, izraelskie Spyder i Barak-8 SR i niemiecki IRIS-T.

Szczegółowy harmonogram pozyskania systemu "Narew" przewiduje, że w listopadzie br. ruszy dialog techniczny, który zakończy się w pierwszym kwartale 201. r. Do końca przyszłego roku mają być opracowane założenia taktyczno-techniczne i studium wykonalności.

Szczegółowy opis 50 najważniejszych czołgów i bojowych wozów opancerzonych od roku 1918 do dziśSzczegółowy opis 50 najważniejszych czołgów i bojowych wozów opancerzonych od roku 1918 do dziś

d461vhj

Podziel się opinią

Share
d461vhj
d461vhj
Więcej tematów