Nowe telewizory Panasonic 4K. Mogą sporo namieszać na rynku

Nowe telewizory Panasonic 4K. Mogą sporo namieszać na rynku

Nowe telewizory Panasonic 4K. Mogą sporo namieszać na rynku
Źródło zdjęć: © Wirtualna Polska
23.02.2015 20:29, aktualizacja: 24.02.2015 12:45

Panasonic pokazał dziś nowe modele telewizorów 4K UHD LED VIERA, które trafią na rynek europejski w roku 2015. Dwie najważniejsze premiery to model z nową technologią „4K Pro” CX800 oraz zakrzywiony model CR850

Telewizory wyposażone w tę technologię, dzięki nowemu procesorowi 4. Studio Master i superjasnym panelom Wide Colour Phosphor, wyświetlają do 98 proc. zakresu barwowego określonego w specyfikacji Digital Cinema Initiative (DCI). Najbliższe jakościowo telewizory to te, które wyposażone są w technologię Quantum Dot, dzięki której wyświetlają do 92 proc. zakresu barw DCI.

Podczas konferencji przedstawiciele Panasonica tłumaczyli, że celem, dla którego stworzyli rozwiązanie 4K, ma być oddanie obrazu takiego, jak chcieli twórcy filmu. Wraz ze sterownikiem dokładnego odwzorowania kolorów (Accurate Colour Drive) wprowadzono także dość zaawansowaną technologię zarządzania kolorami - 3D Lookup Table (tablice przeglądowe 3D), którą wcześniej stosowano tylko w profesjonalnych monitorach. 3D Lookup Tables zapewniają wolumetryczne podejście do kontrolowania przestrzeni barwowej, zgodnie z którym zmiana dowolnego koloru wejściowego powoduje modyfikacje wszystkich kolorów wyjściowych tablicy. W efekcie, na różnych poziomach jasności uzyskujemy dokładniejsze renderowanie odcieni niż w standardowych telewizorach, w których zwykle stosuje się niezbyt skomplikowaną technologię tablicy przeglądowej lub nie stosuje się żadnej. Nawet te ekrany, które obsługują tablice 3D Lookup Table, na ogół umożliwiają sterowanie tylko kolorem czerwonym, zielonym i niebieskim, natomiast modele Panasonic CR850
i CX800 dodatkowo cyjanem, magentą i żółtym w łącznie 8000 punktach rejestracji (w standardowych telewizorach w 100 punktach). To ogromny przeskok jakościowy pozwalający na wyeksponowanie kolorów w sposób, który w pełni odzwierciedla to, jak materiał został zarejestrowany w oryginalne. Do tego dochodzi ciekawe rozwiązanie pod postacią osobnego, 8-bitowego sterownika gradacji czerni, dzięki którym telewizory mogą wyświetlać czerń w aż 256 odcieniach. Na uwagę zasługuje również procesor 4. Master, umożliwiający (obok wielu innych funkcji) natywne odtwarzanie materiałów zapisanych jako HDR. Nowe telewizory Panasonic wyposażone są także w najnowszy kodek przeznaczony do treści 4K – HEVC.

Obraz
© (fot. Wirtualna Polska)

Co na pokładzie topowych modeli?

CX800 i zakrzywiony CR850 otrzymały panele typu SuperBright z odświeżaniem na poziomie aż 1600 Hz (BMR). Klasyczny model dostępy będzie w rozmiarach od 4. do 65 cali, a model wygięty w rozmiarze 55 i 65 cali. Jak przystało na topowe modele, nie mogło zabraknąć technologii Local Dimming Pro, gdzie kontrast jest poprawiany w sposób niezależny, poprzez dostosowanie jasności osobnych segmentów diod LED rozmieszczonych wokół krawędzi ekranu lub za nim. Dzięki analizie obrazów pozwalającej na określenie optymalnego zakresu gradacji odcieni dla poszczególnych stref obrazu, możliwe jest bardziej subtelne cieniowanie ciemnych obszarów. Sposób wyświetlania czerni z klasycznym podświetleniem zestawiony z telewizorem wyposażonym w lokalne sterowanie podświetleniem jest zauważalnie gorszy. W przypadku tej drugiej technologii, bez problemu na ekranie mogą pojawiać się bardzo ciemne obiekty, tuż obok bardzo jasnych. Przykładem takiej sceny może być nocne niebo z Księżycem. Czerń pozostanie nadal głęboka i wysycona, a
Księżyc będzie idealnie biały lub jak kto woli srebrny.

Telewizory serii CX80. oraz CR850 wyposażono w panel o wysokiej jasności (Super Bright Panel) – wyświetlacz wykorzystujący nowe komórki LCD o wysokiej przepuszczalności. Pozwala on uzyskać znacznie większą jasność bez znaczącego wzrostu wymogów dotyczących zasilania. Ponadto znajdziemy w nich system Dynamic Range Remaster, który ponownie wprowadza konieczne informacje o obrazie, nie zmniejszając przy tym wyrazistości barw.

Nowe menu z Fifrefox OS

Panasonic nigdy nie słynął ze szczególnie intuicyjnego i prostego w obsłudze menu. Postanowiono zatem zmienić ten fakt i japoński koncern zdecydował się na wprowadzenie systemu Firefox, zamiast własnego rozwiązania. Nie jestem pewien, czy to dobra decyzja. Przede wszystkim nowy system nie wygląda zbyt ciekawie. To prawda, jest prosty w użyciu i nieskomplikowany, natomiast z pewnością nie jest ładny. Jeśli ktoś miał w ręku telefon z Firefox OS, to korzystając z menu w telewizorze Panasonica doświadczy podobnych wrażeń –. jest prosto, ale ubogo. No ale nie o wygląd tutaj chodzi. System operacyjny telewizora opiera się o język programowania HTML5. Są w nim tworzone są zarówno strony internetowe, jak i aplikacje. Oznacza to, że raz napisana aplikacja może być bardzo łatwo adaptowana na telewizorze. Patrząc na nowe menu mam nieodparte wrażenie, że konkurencja jednak zrobiła to lepiej. Szczególnie dobrze na tym tle wypada Samsung i LG ze swoim WebOS. System daje nam możliwość spersonalizowania ekranów, poukładania
aplikacji itp. jednak poprzednie Smart TV Panasonica przemawiało do mnie bardziej. Pozostaje też obawa o stabilność aplikacji. Kod jest otwarty, system również i nie trudno wyobrazić sobie sytuację, w której niechlujnie, czy źle napisana aplikacja zawiesi nam telewizor.

Obraz
© (fot. Wirtualna Polska)

Strumieniowanie obrazu na inne urządzenia

Nowe telewizory Panasonic umożliwiają oglądanie programów telewizyjnych w dowolnym pomieszczeniu domu, a nawet w dowolnym miejscu na świecie. Oczywiście, nie jest to żadna nowość, jednak warto o niej wspomnieć. Możliwe jest przesyłanie obrazu i dźwięku z głównego telewizora do innego odbiornika, a także na tablety lub smartfony. Dzięki podwójnemu tunerowi HD (CX800. CR850 oraz CX750) jeden z domowników może oglądać wybrany program w głównym telewizorze, a w tym samym czasie pozostali mogą oglądać coś innego na drugim ekranie – oczywiście, jeśli korzystamy z tunera wbudowanego w telewizor, a nie np. z telewizji cyfrowej z osobnym dekoderem. Wtedy z tej funkcji nie skorzystamy.

Funkcja TV Anywhere umożliwia natomiast dostęp do telewizora poza domem. To raczej gadżet dla tych wszystkich, którzy nie mogą żyć bez swojego ulubionego serialu i koniecznie muszą go obejrzeć nawet na spotkaniu na mieście.

Miły dodatek – Info Frame

W modelach CR850. CX800, CR730, CX750, CX700 oraz CX680 Panasonic udostępnił funkcję Info Frame. Wyświetla ona wszelkie potrzebne informacje, takie jak lokalna prognoza pogody, program telewizyjny czy ulubione strony na jednym, współnym ekranie. Dostępne są również inne funkcje, takie jak My Stream (seria CR850, CX800, CR730, CX750, CX700 oraz CX680), która rekomenduje programy telewizyjne, czy usługi VOD.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Jak to wszystko wygląda w praktyce?

Ci, którzy postawili przysłowiowy krzyżyk na Panasonicu zrobili to przedwcześnie. Nowe modele (a w szczególności CX800) wyświetlają obraz w sposób, który można śmiało określić wzorcowym. Ewidentnie widać, jak zmieniony sposób regulacji kolorystki pozytywnie wpłynął na oddawanie barw. Jeśli idzie o kolorystykę, Panasonic z pewnością jest porównywalny z technologią OLED, a na pewno przewyższa ją w kontekście bieli. Bardzo dobra czerń, co prawda nie jest tak piękna jak plazmach tego japońskiego producenta, jednak dzięki lokalnemu sterowaniu podświetleniem przewyższa znakomitą większość konkurentów na rynku. Jedyne czego się obawiam, to system Firefox OS. Może to moje niepotrzebne uprzedzenie, ale jeśli coś powstało jako dobra przeglądarka internetowa, to niech nią pozostanie. Tutaj bardziej podoba mi się droga, którą wybrali koreańscy konkurencji Panasonica.

_ Z Frankfurtu, Jarosław Babraj _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (65)