Nowe rakiety powietrze-powietrze dla polskich F-16

Nowe rakiety powietrze-powietrze dla polskich F-16
22.12.2016 12:43
Nowe rakiety powietrze-powietrze dla polskich F-16
Źródło zdjęć: © piotrlysakowski.pl | Piotr Łysakowski

Polskie myśliwce F-16 zostaną wyposażone w dodatkową partię uzbrojenia powietrze-powietrze – w tym pocisków AMRAAM i Sidewinder. Defence24.pl

Sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki odebrał w Stanach Zjednoczonych dokumenty Letter of Acceptance dotyczące zakupu przez Polskę uzbrojenia powietrze-powietrze dla myśliwców F-16 – rakiet AIM-9X Sidewinder i AIM-120 AMRAAM. Odebrał je równolegle z otrzymaniem LOA dotyczącego pocisków manewrujących powietrze-ziemia AGM-158 JASSM-ER.

Na razie szczegóły zakupu pocisków powietrze-powietrze dla polskich F-16 nie zostały oficjalnie ujawnione. Wiadomo jednak, że w 2012 roku Departament Stanu zgodził się na dostawę szerokiego pakietu uzbrojenia, wyposażenia i wsparcia dla polskich maszyn tego typu, obejmującego między innymi 65 pocisków AMRAAM w wersji AIM-120 C-7 oraz 93 Sidewindery w wariancie AIM-9X-2 Block II, jak również uzbrojenie powietrze-ziemia czy elementy wsparcia i wyposażenia dodatkowego.

Podpisanie umowy na dostawy pocisków AMRAAM i Sidewinder powinno nastąpić jeszcze w tym roku, podobnie jak w wypadku pocisków JASSM-ER. Należy zauważyć, że w ostatnim czasie podejmowane są działania w celu znacznego wzmocnienia zapasów uzbrojenia polskich F-16. Jeszcze pod koniec 2014 roku podpisano umowę na dostawy pocisków AGM-158A JASSM oraz modernizację myśliwców.

Natomiast w drugiej połowie tego roku ogłoszono postępowania na zakupy bojowych bomb kierowanych Paveway czy JDAM. Rozstrzygnięto już postępowania na dostawy amunicji ćwiczebnej – bomb kierowanych oraz pocisków do działek 20 mm. Te ostatnie powstaną w zakładach Mesko.

Oczywiście przewidywany jest też zakup pocisków manewrująych JASSM-ER o zasięgu ponad 900 km. Jeżeli chodzi o broń klasy powietrze-powietrze, to pierwotnie wraz z 48 maszynami F-16C/D Block 52+ Polska pozyskała pociski krótkiego zasięgu AIM-9X Sidewinder Block I oraz średniego AIM-120C-5 AMRAAM.

Autor: Jakub Palowski
Zdjęcia: Piotr Łysakowski, piotrlysakowski.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (68)