Nowe karty pamięci będą szybsze

Nowe karty pamięci będą szybsze

Nowe karty pamięci będą szybsze
Źródło zdjęć: © Tetra Images/Thinkstock
03.12.2010 09:44

Najpopularniejsze karty pamięci CompactFlash używane w kamerach wideo, lustrzankach SLR, zaawansowanych telefonach komórkowych, niektórych odtwarzaczach mp3 zostaną zastąpione kartami szybszymi, wydajniejszymi i o większej pojemności. Opracowano ich specyfikację, która pozwoli na trzykrotnie szybszy transfer danych i wyprodukowanie kart o dużej pojemności

Najpopularniejsze karty pamięci CompactFlash używane w kamerach wideo, lustrzankach SLR, zaawansowanych telefonach komórkowych, niektórych odtwarzaczach mp3 zostaną zastąpione kartami szybszymi, wydajniejszymi i o większej pojemności. Opracowano ich specyfikację, która pozwoli na trzykrotnie szybszy transfer danych i wyprodukowanie kart o dużej pojemności - poinformował portal technologiczny DailyTech.

Obecna specyfikacja standardu kart CompactFlash opiera się na starym już interfejsie PATA, pozwalającym na transfer danych 16. MB/s. Trzy firmy - SanDisk, Sony i Nikon opracowały standard dla nowych kart o transferze danych 500 MB/s. jest on oparty na sprawdzonym interfejsie PCI Express.

Obraz
© (fot. Tetra Images/Thinkstock)

Jak powiedział DailyTech prezes zarządu Canon, Shigeto Kanda, prowadzenie takich nowych kart byłoby bardzo istotne zwłaszcza dla fotografów. "Takie szybkie karty umożliwiłyby korzystanie w pełni z doskonalenia sprzętu i aplikacji, i rozszerzyłyby możliwości samych kart pamięci. Mogłyby też być zaadaptowane do wielu produktów, w tym właśnie do lustrzanek SLR" - dodał.

Problem fotografów polega bowiem na ograniczeniu ilości zdjęć wykonywanych najwierniejszym, ale wymagającym największego transferu oraz pojemności formacie RAW. Przy kartach CompactFlash nawet najlepszych lustrzankach można takich zdjęć zrobić stosunkowo niewiele. Tymczasem karty nowego formatu mogłyby mieć pojemności do 2 TB, przy zachowaniu takich samych rozmiarów jak starych kart CompactFlash. Największa pojemność kart CF to 10. GB, ale najczęściej spotykany ich rozmiar to 64 GB.

Według The Asian Times wprowadzenia na rynek nowych kart pamięci należy spodziewać się pod koniec 2011 roku.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)