Nowe gatunki zwierząt w Polsce. Mogą pojawić się w tym roku

Coraz więcej zwierząt pojawia się w Polsce ze względu na ocieplenie klimatu. Nie wszystkie z nich są inwazyjne, ale nie powinniśmy być zdziwieni, gdy zaobserwujemy w naszym kraju np. szakale czy tarantule.

Zoropsidae - Zoropsis spinimana
Zoropsidae - Zoropsis spinimana
Źródło zdjęć: © Wikimedia

07.01.2024 | aktual.: 07.01.2024 16:44

Pierwsze doniesienia o pojawieniu się szakali w Polsce pochodziły jeszcze z 2015 roku i nie były traktowane zbyt poważne. Są to zwierzęta głównie kojarzone z Afryką (i słusznie, jeśli mówimy o szakalach właściwych). Jednak w Europie (przede wszystkim na Półwyspie Bałkańskim) szakale złociste występują dość powszechnie i to właśnie ten gatunek najprawdopodobniej może na stałe zamieszkać również w Polsce. Co ciekawe, szakal złocisty właściwie nie jest szakalem a wilkiem z punktu widzenia gatunkowego. Jednak nazwa zwyczajowa w Polsce zdążyła się już przyjąć.

Migracja tych drapieżników rozpoczęła się najprawdopodobniej już lata temu, tylko jej skala nie została dobrze zbadana. Zdaniem ekspertów w związku z pogłębiającym się ociepleniem klimatu, szakale złociste będą coraz intensywniej zasiedlać północne regiony Europy. Oznacza to, że do naturalnie żyjących w naszym kraju lisa rudego i wilka szarego może dołączyć wkrótce szakal złocisty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nowe gatunki zwierząt w Polsce

Nie wiadomo czy szakal złocisty zadomowi się w Polsce na dobre już w 2024, ale próby powstrzymania migracji tego gatunku na razie nie przyniosły większego skutku. Wraz ze zmieniającym się klimatem w Polsce mogła się też zadomowić nowe gatunki papug (niewiele osób wie, że mamy już w Polsce papugi - aleksandretta obrożna od 2018 r. jest częścią polskiej fauny). Jedną z nich może być mnicha - zamieszkująca Włochy, Francję czy Belgię niezwykle odporna na zimno papuga.

Fauna znad Morza Śródziemnego może szybko przemieścić się do Polski i jeszcze w tym roku możemy powitać więcej ciekawych gatunków z tego regionu. Mowa tu m.in. o nietoperzach, takich jak ciepłolubny karlik średni, zwany karlikiem pustynnym. Coraz liczniej można też spotkać w Polsce nowe gatunki zaskrońca, padalca czy żabę bałkańską. Pozostając przy gadach i płazach, warto wspomnieć również o dwóch inwazyjnych gatunkach żółwi: żółwiu ozdobnym i skorpusze jaszczurowatej, która może być niebezpieczna dla człowieka.

Pojawiają się również nowe gatunki pająków, z których niektóre mogą być groźne dla człowieka. Na szczęście nie zapowiada się na to, by były to gatunki tak zabójcze, jak Herkules, o którym ostatnio pisaliśmy. Jednak można w naszym kraju spotkać m.in. kolczaka zbrojnego, tarantulę ukraińską czy pająka "Nosferatu". Każdy z nich dostał się do Polski " z pomocą" człowieka, ale zadomowi się na stałe, tylko jeśli dopiszą warunki klimatyczne.

Klaudia Stawska, współpracownik WP Tech

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)