Nowe aparaty Panasonic Lumix: DMC‑FT2 i DMC‑ZX3

Nowe aparaty Panasonic Lumix: DMC-FT2 i DMC-ZX3

27.01.2010 12:18

Panasonic przedstawił dwa nowe aparaty: DMC-FT2, następcę pierwszego aparatu Lumix przeznaczonego do aktywnego użytku pod otwartym niebem, DMC-FT1. Druga z nowości to LUMIX DMC-ZX3, który oferuje duży zoom w bardzo smukłej i kompaktowej obudowie.

Panasonic Lumix DMC-FT2

Nowy, 14,1-megapikselowy FT2 to sprzęt odporny na ekstremalne sytuacje: odporny na zanurzenie do głębokości 1. m, upadki z wysokości do 2 metrów, temperaturę do -10 stopni Celsjusza oraz kurz. Aparat jest wyposażony w nowy procesor Venus Engine HD II ze zintegrowaną technologią „Intelligent Resolution”.

Do procesora Venus Engine HD II w aparacie FT2 dodano nową technologię obróbki obrazu o nazwie „Intelligent Resolution”. Poprzez wykrywanie krawędzi obiektów oraz rozróżnianie obszarów wypełnionych detalami od miękkich gradacji zapewnia ona prawidłową korekcję ostrości. W przeciwieństwie do jednolitego wyostrzania umożliwia to przeprowadzenie optymalnej obróbki sygnału w celu uzyskania niezwykłej klarowności i szczegółowości obrazu. Technologia ta oferuje również funkcję Intelligent Zoom, która pozwala zwiększyć zoom 4,6-krotny do 6-krotnego. Zaczynając od szerokiego kąta 2. mm, a kończąc na teleobiektywowym zbliżeniu 128 mm, aparat umożliwia robienie zdjęć w praktycznie każdej sytuacji — zwłaszcza pod wodą, gdzie swoboda ruchów jest często ograniczona, a kąt widzenia ma duże znaczenie dla kompozycji kadru.

Obraz
© (fot. Panasonic)

Aparat FT2 jest wyposażony w szerokokątny, 28-milimetrowy aparat LEICA DC VARIO ELMAR z 4,6-krotnym zoomem optycznym*. Aby zapewnić dużą wytrzymałość obiektywu, zastosowano łamaną ścieżkę optyczną z bolcami prowadzącymi. Ten zaawansowany obiektyw zawiera jednostkę pryzmatyczną oraz 1. elementów podzielonych na 8 grup - w tym jedną soczewkę ED i 5 soczewek asferycznych z 6 powierzchniami asferycznymi.

Aparat obsługuje też filmowanie w formacie AVCHD Lite, który zapewnia dłuższy czas nagrania i dobrą jakość obrazu i dźwięku. Jest zatem prawdziwą hybrydą —. pojedynczym modelem, który sprawdza się doskonale zarówno w roli aparatu, jak i kamery, jednocześnie zapewniając prostą, intuicyjną obsługę w obu trybach rejestrowania.

Inteligentny tryb automatyczny (iA) - znak rozpoznawczy aparatów LUMIX -obejmuje optyczny stabilizator obrazu POWER O.I.S. (Optical Image Stabilizer), który tłumi drgania dwukrotnie skuteczniej niż konwencjonalny system MEGA O.I.S. Power O.I.S. zapewnia nieporuszone zdjęcia poprzez kompensację drżenia ręki albo podczas robienia zdjęć nocnych z długim czasem ekspozycji. Tryb iA jest dostępny również w trybie filmowania.

Automatycznie wybiera najlepszy tryb tematyczny i koryguje problemy z drżeniem ręki, ostrością i jasnością, gwarantując doskonałe wyniki zarówno w przypadku zdjęć, jak i filmów. Zastosowanie formatu AVCHD Lite pozwala użytkownikom oglądać nie tylko zdjęcia, ale również filmy wysokiej rozdzielczości przez włożenie karty pamięci SD z aparatu do przeglądarki obrazów VIERA (wbudowanego gniazda na karty pamięci SD) w telewizorze VIERA HDTV. Można też podłączyć aparat za pomocą opcjonalnego kabla mini HDMI do telewizora obsługującego VIERA Link i użyć pilota telewizyjnego do sterowania pokazem slajdów obejmującym zarówno zdjęcia, jak i filmy. FT2 jest wyposażony w 2,7-calowy ekran LCD o rozdzielczości 23. 000 pikseli z szerokim kątem widzenia i powłoką antyodblaskową, który zapewnia doskonałą widoczność podczas rejestrowania i odtwarzania zdjęć oraz filmów, automatycznie dostosowując swoją jasność do warunków oświetleniowych.

Cena tego modelu nie została jeszcze ustalona Panasonic Lumix DMC-ZX3

Podobnie jak w aparcie DMC-FT2. tak i w ZX3 do procesora Venus Engine HD II dodano technologię obróbki obrazu „Intelligent Resolution” wraz ze zintegrowanym z trybem iA (inteligentnym automatycznym).

8-krotny zoom optyczny sprawia, że przybliżanie odległych obiektów jest łatwiejsze niż w konwencjonalnych aparatach kompaktowych. Współczynnik zoomu można zwiększyć do 10. dzięki funkcji Intelligent Zoom, która wykorzystuje technologię Intelligent Resolution. 25-milimetrowy, szerokokątny obiektyw nadaje się zarówno do fotografowania rozległych krajobrazów, jak i ciasnych wnętrz, ponieważ oferuje rozszerzone pole widzenia. 14,1-megapikselowa matryca CCD zapewnia wysoki poziom szczegółowości od rogu do rogu zdjęcia, a funkcja Extra Optical Zoom pozwala uzyskać jeszcze większe zbliżenie poprzez użycie środkowej części matrycy.

Obraz
© (fot. Panasonic)

Inną ważną cechą aparatu ZX3 jest najszybszy w branży autofokus. W połączeniu z krótkim czasem uruchamiania aparatu pomaga to wykorzystać nawet najbardziej ulotną okazję do zrobienia ciekawego zdjęcia. Duży, 2,7-calowy inteligentny ekran LCD oferuje dynamiczny i klarowny podgląd kadru. Dzięki energooszczędnemu układowi do przetwarzania obrazu, Venus Engine HD II, aparat umożliwia zrobienie około 33. zdjęć na zasilaniu bateryjnym. Aparat ma dobrą jakościowo powłokę aluminiową, która jest odporna na odciski palców i zabrudzenia.

W kompaktowej obudowie aparatu DMC-ZX3 znajduje się 25-milimetrowy, ultraszerokokątny obiektyw LEICA DC VARIO-ELMAR z 8-krotnym zoomem optycznym (odpowiednik zakresu ogniskowych 25-200mm w aparatach na film 3. mm) oraz 14,1-megapikselowa matryca CCD. Obiektyw składa się z 9 elementów w 7 grupach, w tym 4 soczewek asferycznych z 6 powierzchniami sferycznymi. Godne uwagi jest to, że firma Panasonic zastosowała w nowym obiektywie supercienką soczewkę asferyczną 0,3 mm oraz soczewkę sferyczną 0,3 mm. Umożliwiło to zmieszczenie zaawansowanego obiektywu 25-200 mm w zdumiewająco małej obudowie.

Technologia Intelligent Resolution automatycznie wykrywa trzy składniki zdjęć —. zarysy, obszary wypełnione detalami i miękkie gradacje. Zarysy są efektywnie korygowane w celu uwydatnienia krawędzi, a obszary z detalami są lekko podkreślane, aby wyglądały na jeszcze bardziej szczegółowe. Jeśli chodzi o miękkie gradacje, procesor Venus Engine HD II wygładza je z wykorzystaniem ulepszonego procesu redukcji szumów. Technologia Intelligent Resolution nie stosuje jednolitego wyostrzania, lecz przetwarza obraz piksel po pikselu w najbardziej efektywny sposób. W rezultacie zdjęcia są naturalnie klarowne, ostre i bardzo szczegółowe zarówno w przypadku fotografii, jak i filmów.

W aparacie ZX3 popularny tryb iA (inteligentny automatyczny) jest dostępny również podczas kręcenia filmów. Optyczny stabilizator obrazu (O.I.S.) eliminuje efekt drżenia rąk nawet podczas dużych zbliżeń lub filmowania w ciemności. Funkcja wykrywania twarzy automatycznie wyszukuje twarze w kadrze i odpowiednio reguluje ostrość, ekspozycję, kontrast oraz odcień skóry, aby zapewnić doskonałe rezultaty. Funkcja inteligentnej ekspozycji nieustannie sprawdza poziom światła otoczenia i dostosowuje ekspozycję do zmieniających się warunków, aby zapobiec prześwietleniu lub niedoświetleniu obrazu. Natomiast inteligentny selektor trybów tematycznych automatycznie przełącza aparat między trybem zwykłym, portretowym, makro, krajobrazowym i słabego światła, aby zoptymalizować jakość obrazu. Cena tego modelu także nie została jeszcze ustalona.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)