Trwa ładowanie...
dzw0n6h

Nowa Zelandia: Erupcja wulkanu na wyspie White. Policjanci uważają, że nikt nie przeżył

Doniesienia z Nowej Zelandii są coraz gorsze. 5 osób nie żyje, 8 uznaje się za zaginionych, a część z 31 poszkodowanych znajduje się w stanie krytycznym. Na wyspie nie ma oznak życia, a policjanci sugerują, że przebywający na niej nie mieli szans na przetrwanie. Wszystko wyjaśni szczegółowe śledztwo.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybuch wulkany na wyspie White
Wybuch wulkany na wyspie White (Youtube.com, Fot: Evening Standard)
dzw0n6h

Wulkan na wyspie White wybuchł w poniedziałek o 3 nad ranem polskiego czasu. W trakcie erupcji w jego pobliżu przebywało 50 osób. Policja informuje o 5 ofiarach śmiertelnych, co najmniej 8 osobach zaginionych i wielu rannych.

Erupcja na wyspie White: Śledztwo policji

Nowozelandzka policja wszczęła dochodzenie w sprawie wulkanu na wyspie White. Prowadzone działania mają pomóc w ocenie prawdziwej skali zniszczeń. Zdaniem zastępcy komisarza policji Johny'ego Tims'a na wyspie nie przetrwał nikt.

dzw0n6h

Pojawiają się głosy, że dochodzenie ma być śledztwem w postępowaniu karnym, które skoncentruje się na błędach organizatorów wycieczek. Nie jest to potwierdzona informacja, a sami policjanci nie zdradzają zbyt wiele.

Erupcja na wyspie White: Poważne oparzenia

Dr Pete Watson, który opiekował się pacjentami po erupcji wulkanu, powiedział, że 27 z 31 poszkodowanych ma poparzenia co najmniej 30 proc. ciała. Wiele osób ma uszkodzone płuca i trudności z oddychaniem, dlatego wymagają intensywnej opieki medycznej.

dzw0n6h

Narodowość ofiar

Władze Nowej Zelandii we wtorek poinformowały o pochodzeniu ofiar. Dwadzieścia cztery osoby pochodziły z Australii, dziewięć z USA, pięć z Nowej Zelandii, cztery z Niemiec, dwie z Wielkiej Brytanii, dwie z Chin oraz jedna z Malezji.

Dotarcie na wyspę wciąż jest niemożliwe. Pomimo tego, że aktywność sejsmiczna wulkanu zmniejszyła się, naukowcy ostrzegają, że istnieje 50 proc. prawdopodobieństwo, że dojdzie do ponownej erupcji w ciągu najbliższych 24 godzin.

Niebezpieczna wyspa White

Każdego roku tysiące turystów z całego świata udaje się na wyspę White, aby podziwiać jej surowy krajobraz. Niektórzy od dawna zastanawiali się, czy prywatna wyspa, która jest najbardziej aktywnym wulkanem stożkowym w Nowej Zelandii, powinna działać jako atrakcja turystyczna.

Wyspę w 1936 roku kupił George Raymond Buttle, makler giełdowy z Auckland, a obecnie jest własnością Buttle Family Trust. W 2016 roku doszło na niej do krótkiej erupcji, ale nikt nie został ranny. W listopadzie tego roku portal GeoNet ostrzegał o wzroście aktywności sejsmicznej wyspy, ale pojawiające się informacje zostały ignorowane.

dzw0n6h

Podziel się opinią

Share

dzw0n6h

dzw0n6h
Więcej tematów