Nowa terapia pozwala wyleczyć lęk wysokości. Nawet bez pomocy terapeuty

Nowa terapia pozwala wyleczyć lęk wysokości. Nawet bez pomocy terapeuty

Nowa terapia pozwala wyleczyć lęk wysokości. Nawet bez pomocy terapeuty
Źródło zdjęć: © Youtube.com
Arkadiusz Stando
16.07.2018 11:00, aktualizacja: 16.07.2018 11:15

Akrofobia to jeden z najczęstszych lęków dotykających ludzi. Zespół europejskich naukowców wpadł na genialny pomysł, jak można wyleczyć ludzkość z lęku wysokości. Nawet nie potrzeba do tego terapeuty, ani męczącej wspinaczki po wieżowcach.

Do swojego pionierskiego badania, naukowcy zaprosili 100 ochotników, cierpiących na lęk wysokości. Następnie podzielili ich na dwie grupy po 51 i 49 osób. Drugi zespół otrzymał nowatorską terapię w wirtualnej rzeczywistości, z czego 47 osób ją przyjęło, a 44 ukończyło. Natomiast pierwsza grupa (51 osób) nie otrzymała żadnego leczenia.

W wirtualnej rzeczywistości uczestnicy mogli przenieść się do miejsc wywołujących w nich ogromny lęk.

W trakcie programu leczenia w VR, ochotnicy korzystali z zestawu wirtualnej rzeczywistości, aby przejść "wirtualny trening". Było to łącznie sześć sesji, trwających po 30 minut. W świecie VR, wirtualny trener pytał o lęk przed wysokością i opowiadał o fobii. Następnym etapem było wspólne przejście przez rożne scenariusze wywołujące lęk.

Uczestnicy badania otrzymali ankiety do wypełnienia, na temat zaawansowania ich lęku wysokości. Dwa tygodnie później, już po zakończeniu terapii VR, wszyscy ochotnicy wypełniali ankietę ponownie. Po ukończeniu terapii, 34 z 49 ochotników w grupie korzystającej z VR wykazywało znacznie rzadszy i łagodniejszy lęk wysokości, niż w przed rozpoczęciem badania. Osoby z grupy pierwszej, tzw. kontrolnej, nie otrzymały wirtualnej terapii, a tym samym ich lęk był na tym samym poziomie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)