Trwa ładowanie...
d3v9ev5

Nowa technologia edycji genów może usunąć 89% wad genetycznych

Naukowcy wynaleźli nową technologię edycji genów, która będzie mogła potencjalnie usunąć nawet 89% wad, wliczając w to te, które powodują choroby, np. anemię sierpowatą – donosi "CNN.com".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowy sposób edycji genów może pomóc zwalczyć wiele chorób. Jednak rozwój technologii edycji DNA powoduje też dużo kontrowersji.
Nowy sposób edycji genów może pomóc zwalczyć wiele chorób. Jednak rozwój technologii edycji DNA powoduje też dużo kontrowersji. (Shutterstock.com, Fot: Sergey Nivens)
d3v9ev5

Nowa technologia nosi nazwę "edytowania pierwotnego" i została opracowana przez naukowców z Massachusetts Institute of Technology i Harvardu. Swoje odkrycia opublikowali w magazynie "Nature".

Nowy sposób polega na edycji genów CRISPR (który pozwala zmienić wiele genów jednocześnie), ale jest bardziej precyzyjny i wszechstronny. Ma on "bezpośrednio zapisywać informację genetyczną w określonym fragmencie DNA".

W standardowej metodzie CRISPR-Cas9, rodzaj modyfikowanego białka, którym jest Cas9, działa jak nożyce, które mogą wycinać wybrane konkretne części nici DNA. Jest to bardzo istotne, ponieważ za nawet dwie trzecie z genetycznych wariantów, powodujących powstawanie chorób, są odpowiedzialne mutacje pojedynczych genów.

Edytowanie pierwotne jeszcze skuteczniejsze

Edytowanie pierwotne pozwala połączyć metodę CRISPR-Cas9 z użyciem innego białka, które generuje nowe DNA. Narzędzie nacina łańcuch jednego DNA i edytowaną sekwencję przenosi do docelowego DNA. W ten sposób naukowcy mogą łatwo usuwać i wstawiać fragmenty ludzkich komórek.

d3v9ev5

- Dzięki edytowaniu pierwotnemu możemy teraz bezpośrednio naprawić mutację odpowiedzialną za anemię sierpowatą – powiedział jeden z autorów badania, David Liu.

Naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości nowa metoda będzie mogła im pomóc w walce z takimi chorobami jak Alzheimer, otyłość czy genetycznie spowodowana utrata słuchu.

Jednocześnie badacze wraz z rozwojem technologii edytowania genów podkreślają, jak istotne jest przykładanie wagi do etycznej odpowiedzialności. Niektórzy mają obawy, że takie metody mogą zostać użyte do manipulacji zarodkami z nieterapeutycznych przyczyn (taki przypadek miał już miejsce) bądź też przyczynią się do powstania nowych mutacji i chorób.

Źródło: CNN.com

d3v9ev5

Podziel się opinią

Share

d3v9ev5

d3v9ev5
Więcej tematów