Nowa broń dla policji - oślepiający karabin laserowy

Nowa broń dla policji - oślepiający karabin laserowy
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

12.12.2011 13:07

Były brytyjski komandos skonstruował nowy karabin, który znajdzie się prawdopodobnie w wyposażeniu angielskiej policji. Broń jest nieinwazyjna, czyli nikogo nie zrani, za to skutecznie odstrasza tłum, oślepiając wybrane cele.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Broń stosuje się, kierując wiązkę światła laserowego na cel, który zostaje w ten sposób na pewien czas oślepiony. Zasięg karabinu wynosi 50. m, a po "strzale" powstaje szeroka na niemal 4 m zasłona laserowa. Dodatkowo, sprzęt wyposażono w celownik optyczny działający w podczerwieni, który pomaga wybierać cele w warunkach słabej widoczności.

Nad zakupem nowego narzędzia do opanowywania tłumu zastanawia się przede wszystkim brytyjska policja, która jeszcze niedawno musiała zmagać się z falą ulicznych zamieszek. Twórca broni zapewnia, że efekt oślepienia nie jest długotrwały, ale władze chcą to jeszcze potwierdzić, zanim zakupią karabin.

Twórcy nowej broni wierzą, że poza tłumieniem zamieszek, znajdzie ona inne zastosowania, jak choćby pomoc przy odbijaniu zakładników. Jeden egzemplarz laserowego karabinu kosztuje 25 000 funtów (ok. 130 000 zł), ale brytyjska policja rozważa również zakup bardziej typowych rozwiązań, jak armatki wodne oraz gumowa amunicja.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (92)