Novell wygrywa batalię o prawa do Uniksa

13.08.2007 08:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Amerykański sąd uznał, że koncern Novell jest właścicielem praw autorskich do Uniksa oraz UnixWare. Sędzia oddalił tym samym zarzuty SCO wobec Novella ( dotyczące naruszenia kontraktu oraz zniesławienia ) - co więcej, uznał także, że firma ta musi podzielić się z Novellem przychodami z opłat licencyjnych, które niesłusznie pobierała m.in. od Suna oraz Microsoftu.

Decyzja sądu wydaje się przełomem w trwającej od 2003 r. sprawie. Cztery lata temu SCO pozwała IBM - koncernowi zarzucono, że naruszył prawo ofiarując kod Uniksa na rzecz Linuksa. Rok później SCO pozwała także Novella - zarzutem było "bezpodstawne utrzymywanie, że Novell posiada prawa do Uniksa".

Sąd orzekł właśnie, że właścicielem praw do Uniksa i UnixWare jest Novell, a nie SCO. Decyzja ta ma daleko idące konsekwencje - oznacza ona m.in. iż Novell może teraz nakazać SCO wycofanie pozwu przeciwko IBM-owi. _ "SCO nie ma prawa pozywać IBM-a o naruszenie praw autorskich, ponieważ sporne prawa nie należą do tej firmy" _ - tłumaczył sędzia.

W werdykcie zakwestionowano również legalność pobierania przez SCO opłat licencyjnych od Suna i Microsoftu ( za korzystanie z technologii, które, jak się właśnie okazało, należą do Novella ). W związku z tym sąd nakazał SCO wypłacenie Novellowi części przychodów z tego tytułu ( dokładnej kwoty na razie nie podano ).

_ "Ta decyzja to znakomita wiadomość dla organizacji i firm korzystających z produktów open-source" _ - skomentował Jim Zemlin, szef Fundacji Linuksa. _ "Pokazuje ona osobom zainteresowanym wdrażaniem "otwartych" rozwiązań, że firmy z naszej branży są w stanie obronić swoje racje w tego rodzaju sporach prawnych" _ - dodał Zemlin. Jego zdaniem werdykt sądu jest "sromotną klęską" SCO.

Przedstawiciele SCO na razie nie skomentowali decyzji sądu - aczkolwiek firma wciąż może się od niej odwołać.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także