Nordazepam/Nordiazepam. We krwi Durczoka znaleziono ślady silnego leku psychotropowego

Nordazepam/Nordiazepam. We krwi Durczoka znaleziono ślady silnego leku psychotropowego
Źródło zdjęć: © WP.PL
Piotr Urbaniak

15.08.2019 19:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

We krwi Kamila Durczoka, który spowodował pod koniec lipca wypadek samochodowy, znaleziono ślady nordazepanu. To silna substancja psychotropowa, która ma działanie nasenne i może powodować obniżenie koncentracji, ale prowadzenie auta po jej spożyciu nie jest prawnie zakazane.

Wyniki badania jednego z instytutów medycyny sądowej podaje serwis wPolityce.pl. Jak czytamy, w chwili wypadku Durczok nie znajdował się pod wpływem narkotyków, ale przyjął właśnie dawkę nordazepamu.

Jest to lek należący do tzw. benzodiazepinów, stosowany w stanach lękowych, stanach napięcia emocjonalnego i zaburzeniach psychosomatycznych. Karta charakterystyki informuje też o działaniu nasennym i obniżeniu koncentracji, przez co pacjentom odradza się prowadzenie pojazdów mechanicznych.

Przypomijmy, pod koniec lipca Kamil Durczok uczestniczył w wypadku na remontowanym odcinku drogi krajowej nr 1 pod Piotrkowej Trybunalskim. Jadąc prywatnym BMW w kierunku Katowic, strącił pachołki oddzielające pasy ruchu. Jeden z nich trafił w auto nadjeżdżające z przeciwka. Nikt nie ucierpiał, ale we krwi dziennikarza stwierdzono 2,6 promila alkoholu, co doprowadziło do jego zatrzymania przez policję. W sprawie toczy się postępowanie.

Choć koncerny farmaceutyczne oraz lekarze odradzają prowadzenie samochodu po lekach psychotropowych, prawo wprost tego nie zabrania. Inna sprawa, że leki tego rodzaju w połączeniu z alkoholem potrafią mieć druzgocący wpływ na ośrodkowy układ nerwowy, potęgując negatywny wpływ spożycia alkoholu na organizm człowieka.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)