Nokia przejmuje pełną kontrolę nad Nokia Siemens Networks

Nokia przejmuje pełną kontrolę nad Nokia Siemens Networks

Nokia przejmuje pełną kontrolę nad Nokia Siemens Networks
Źródło zdjęć: © Tjeerd / flickr.com / CC
03.07.2013 10:00

Nokia ogłosiła, że przejmuje pełną kontrolę nad dotychczasową spółką joint-venture Nokia Siemens Networks. Fiński koncern zapłaci Siemensowi 1,7 mld euro.

Spekulacje Bloomberga sprawdziły się - Nokia przejmuje komplet udziałów w Nokia Siemens Networks za 1,7 mld euro. Fiński producent telefonów miał w I kwartale tego roku 150 mln euro straty.

Jeszcze w zeszłym roku zarówno Nokia, jak i Siemens chciały sprzedać nieprzynoszącą spodziewanych zysków spółkę zewnętrznemu inwestorowi. Jako przyczynę problemów NSN wskazywano coraz większą konkurencję ze strony chińskich koncernów ZTE i Huawei. Niespodziewanie, szereg oszczędności, obejmujących m.in. zwolnienie 17 tys. pracowników (1/4 zasobów firmy), przekształcił NSN w bardzo lukratywne przedsięwzięcie.

W I kwartale tego roku zysk netto NSN wyniósł aż 899 mln euro, co stanowi wzrost o 117 proc. względem I kwartału 2012 roku. Tak dobry wynik udało się uzyskać, mimo że w skali roku wartość sprzedaży wzrosła znacznie mniej - o 5 proc. W IV kwartale 2012 roku zysk netto był jeszcze wyższy i wyniósł 1197 mln euro.

Nokia liczy, że transakcja zostanie sfinalizowana w III kwartale tego roku. Nazwa Nokia Siemens Networks zostanie zmieniona, nowa marka dostawcy infrastruktury telekomunikacyjnej nie została jeszcze ujawniona. 1,2 mld euro zostanie przekazane Siemensowi w gotówce, pozostałą część Siemens otrzyma po roku od zamknięcia transakcji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)