Nokia przedstawia Ovi API i Ovi SDK Beta dla wydawców i twórców aplikacji

Nokia przedstawia Ovi API i Ovi SDK Beta dla wydawców i twórców aplikacji

Nokia przedstawia Ovi API i Ovi SDK Beta dla wydawców i twórców aplikacji
Źródło zdjęć: © Nokia
04.09.2009 12:41

Wstępny opis techniczny API (Application Programming Interfaces) oraz SDK (Software Development Kit, SDK) pozwala na zapoznanie się z nowym typem aplikacji działających w Internecie i na platformach wykorzystywanych przez smartfony.

Firma Nokia udostępniła nowy Ovi API (interfejs programistycznych aplikacji do Ovi) oraz Ovi SDK Beta (zestaw programistyczny do Ovi). Dzięki temu ułatwiła twórcom aplikacji i wydawcom internetowym opracowywanie aplikacji ze zintegrowanymi usługami oraz zbliżonymi do macierzystych interfejsami użytkownika przy mniejszym nakładzie pracy. Nokia będzie stopniowo udostępniać API swoich usług do zastosowań internetowych i na platformach mobilnych, a jako pierwsze udostępniła Ovi Maps Player API i Ovi Navigation Player API, umożliwiające tworzenie nowoczesnych rozwiązań lokalizacyjnych w smartfonach ze swojego portfolio.

„To dopiero początek. Będziemy ściśle współpracować z twórcami aplikacji, począwszy od rozwiązań do lokalizacji społecznościowej”. — powiedział Niklas Savander, EVP, Services, Nokia. „Nasz cel jest długofalowy - chcemy, aby nasi partnerzy przy małym nakładzie pracy tworzyli bardzo atrakcyjne i dopasowane kontekstowo aplikacje, bez których użytkownicy nie będą mogli się obejść”.

Nokia już teraz współpracuje nad przykładowymi aplikacjami z wykorzystaniem Ovi SDK Beta oraz Ovi API z kluczowymi partnerami, takimi jak Lonely Planet, Deutsche Bahn, Associated Press, Qype, National Geographic, Deutsche Telekom Medien i Langenscheidt (wideo o Ovi SDK można zobaczyć pod adresem http://events.nokia.com/nokiaworld).

Program beta Ovi for Developers
Nokia zachęca twórców aplikacji do udziału w programie beta Ovi for Developers, znajdującym się na stronie społeczności programistycznej Forum Nokia (www.forum.nokia.com/Ovi). Firma udostępni twórcom zarówno Ovi SDK Beta, jak i Ovi API. Aplikacje utworzone przy użyciu Ovi SDK i Ovi API będą dystrybuowane za pośrednictwem Ovi Store w roku 2010. dzięki czemu trafią do milionów konsumentów na całym świecie.

Ovi SDK Beta i Ovi API

Wstępny opis techniczny, dostępny obecnie dla zarejestrowanych twórców aplikacji, zawiera:

 Ovi SDK Beta —. łatwy w użyciu, oparty na technologiach internetowych zestaw narzędzi do tworzenia aplikacji internetowych oraz na platformy Symbian i Maemo, ze zintegrowanymi funkcjami Ovi i charakterystycznym interfejsem użytkownika. Ovi SDK Beta zawiera interfejsy Ovi API oraz zupełnie nowe biblioteki interfejsu użytkownika Ovi User Interface (UI), które umożliwiają łatwe tworzenie zaawansowanych aplikacji. Zestaw Ovi SDK Beta wykorzystuje standardowe technologie internetowe HTML, CSS i JavaScript, czyli języki najbardziej znane światowej społeczności programistów.

 Ovi API —. umożliwiają twórcom aplikacji prostą integrację funkcji usług, takich jak mapy czy nawigacja, z aplikacjami internetowymi. Firma Nokia zaprezentowała dziś pierwsze dwa interfejsy Ovi API:

 Ovi Maps Player API —. umożliwia łatwe dodawanie funkcji map do aplikacji mobilnych i internetowych. Interfejs API jest oparty na Ovi Maps i obejmuje ponad 180 map krajów, wyszukiwanie uzależnione od lokalizacji oraz dokładne informacje o miejscach. Inne funkcje to między innymi mapy wektorowe udostępniające różne widoki, w tym mapy terenowe i tryb 3D do dynamicznych kombinacji map. Firma Nokia po raz pierwszy zaprezentowała Ovi Maps Player API do aplikacji internetowych kilka miesięcy temu.

 Ovi Navigation Player API — umożliwia twórcom aplikacji integrację funkcji przodującej w branży nawigacji pieszej i samochodowej firmy Nokia z własnymi aplikacjami. Dotyczy to na przykład takich funkcji jak nawigacja piesza, nawigacja samochodowa ze wskazówkami na każdym zakręcie oraz planowanie tras. Umożliwia to twórcom zawartości opracowywanie aplikacji, które prowadzą użytkowników do wybranego miejsca — domu znajomych, punktu orientacyjnego, restauracji lub przystanku autobusowego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)