Nokia 701 - test eleganckiego smartfona z Symbianem Belle

Nokia 701 - test eleganckiego smartfona z Symbianem Belle

Nokia 701 - test eleganckiego smartfona z Symbianem Belle
Źródło zdjęć: © chip.pl
19.10.2011 15:10, aktualizacja: 19.10.2011 15:54

Smarfon z systemem operacyjnym Symbian Belle oraz wyświetlaczem AMOLED o przekątnej 3,5 cala i rozdzielczości 360 x 640 pikseli. Wyposażony w aparat 8 Mp oraz odbiornik GPS.

Nokia 70. jest pierwszym fińskim smartfonem wyposażonym w zaktualizowany system Symbian (Belle). Fabrycznie nowe oprogramowanie uzupełnia wyposażenie pierwszej klasy: wyświetlacz AMOLED, procesor taktowany z częstotliwością 1 GHz oraz wsparcie dla NFC. CHIP.PL sprawdza, czy system w wersji Belle ze świetną obsługą dotykowego ekranu da wreszcie Symbianowi możliwości większe niż przeciętne.

Obraz
© Nokia 701: elegancki smartfon z dobrym systemem operacyjnym. (fot. chip.pl)

Symbian w najnowszej swojej odsłonie - Belle dowodzi, że Nokia produkuje nie tyko telefony z systemem Windows, ale również konsekwentnie rozwija dalej swój własny system. Aby zapewnić systemowi Belle udany start, Nokia zadbała w modelu 70. również o wyposażenie. Ten smartfon robi wrażenie dobrze wykonanego – pokrywę akumulatora, zrobioną z hartowanej stali, wygodnie otwiera się za pomocą mini-suwaka.

Ostry wyświetlacz AMOLED, słaby 1-gigahercowy procesor

3,5-calowy wyświetlacz Nokii 70. bazuje na technologii ClearBlack AMOLED. Wyświetlacz ten jest bardzo ostry, a jego współczynnik kontrastu wysoki. Nasze pomiary wyświetlacza częściowo potwierdziły to subiektywne wrażenie. Kiedy jest włączony odbija niewiele światła. Jedynie paleta kolorów jest raczej uboga. Połączenie Belle’a z procesorem taktowanym z częstotliwością 1 GHz dało w efekcie solidną, ale tak naprawdę niezbyt dobrą wydajność. Dla przykładu średnio mija około 1,5 sekundy, zanim funkcja SMS zostanie aktywowana. Po tym czasie oczekiwania, trzeba jeszcze raz kliknąć, aby móc pisać. Za to przeglądarka uruchamia się w niecałą sekundę, co jest zadowalającym wynikiem.

Obraz
© Nokia 701: praktyczna, przewijana lista. (fot. chip.pl)

8-megapikselowy aparat i kamera HD

Aparat w teście robił zdjęcia przeciętnej jakości –. widać na nich lekki czerwony odcień i często są ziarniste. Kamera HD generuje za to dobre kolory i ostry obraz.

Porządny akumulator, głośnik wysokiej klasy

W teście tradycyjnej funkcjonalności najnowszy fiński telefon pokazuje, że jego mocną stroną jest tylko akustyka. Poza lekkimi szumami po stronie telefonu do jakości rozmowy nie ma się o co przyczepić. Głosy brzmią naturalnie i nie są oddalone. Głośnik jest naprawdę dobry: jakość rozmowy, głośność i jednoczesne mówienie działają wspaniale. Akumulator okazuje się za raczej przeciętny. Podczas gdy w teście pracy w Sieci na pełnej jasności wyświetlacza wytrzymuje dobre 7 godzin, to przy ciągłej rozmowie na pełnej mocy wysiada już po około 3 godzinach i 4. minutach.

Obraz
© Nokia 701: Zawartość opakowania (fot. chip.pl)

Czy Belle ma wszystko lepsze?

Nokia zrobiła dużo dobrego w Symbianie Belle. Chodzi zasadniczo o to, że Finowie nie pozwolili sobie na eksperymentowanie i z systemu, który na początku był skomplikowany, zrobili mały klon Androida. Dostępnych jest sześć ekranów startowych, na których można umieścić dużo widgetów oraz aplikacji. Nowa, przewijana lista działa tak samo jak w Androidzie. Struktura folderów została uproszczona jeszcze bardziej, czego skutkiem jest jednak brak możliwości umieszczenia jednego folderu w drugim. Menu aplikacji teraz przewija się do dołu. Ogólnie rzecz biorąc, Symbian Belle jest znacznie przystępniejszy i dokładniejszy niż jego poprzednik.

Obsługa przeglądarki pozostaje niestety stałym problemem Nokii. Powiększanie na całą szerokość ekranu za pomocą podwójnego kliknięcia nigdy nie działa prawidłowo. Poza tym części strony, które nie zostały jeszcze wyświetlone, muszą być wczytywane dodatkowo. Płynny zoom nie jest zatem możliwy. Szczególnie denerwujące jest, że we wszystkich czterech kierunkach podczas przewijania zawartości ekranu jego połowa pozostaje pusta, zanim przewijany obraz się nie wypozycjonuje. Szybkość pracy w Sieci jest jednak bardzo przyzwoita. Strona testowa CHIP-a (60. KB) została w połączeniu WLAN całkowicie załadowana w 6 sekund. Przez sieć dla urządzeń mobilnych wszystko to trwało dwa razy dłużej. Nokia 701 dysponuje szybszym standardem WLAN n, o czym wcześniejsze doniesienia nie informowały.

Obraz
© (fot. chip.pl)
Obraz
© (fot. chip.pl)
Obraz
© (fot. chip.pl)
Obraz
© (fot. chip.pl)

Nokia 70. posiada do tego czip NFC (Near Field Communication). Chociaż ten bezprzewodowy standard przesyłania danych jest jeszcze zupełnie nowy, ale świetnie nadaje się do połączeń z urządzeniami Bluetooth. Mieliśmy już okazję testować zestaw słuchawkowy stereo Nokii, który funkcjonował bez zarzutu. Wystarczy przytknąć zestaw do telefonu w miejscu gdzie zainstalowany jest czip NFC i urządzenia są sparowane i gotowe do pracy.

Podsumowanie: lepsza kopia…

Nokia przy pracy nad swoim najnowszym systemem operacyjnym zaczerpnęła od konkurencyjnego Androida sporą dawkę inspiracji. Opłaciło się to pod każdym względem, ponieważ obsługa dotykiem nareszcie nie jest już uciążliwa. Jedynie przeglądarka wciąż ma problem z wyświetlaniem obrazu. Wyświetlacz AMOLED i wspaniała akustyka dopełniają pozytywne wrażenie. Wraz z Nokią 70. Finowie wypuścili jak na razie najbardziej dopracowany pod względem dotykowego ekranu telefon. Punkty odbierają mu kapryśna przeglądarka i raczej taka sobie wydajność baterii. Niemniej jednak telefon ten zajmuje miejsce tuż za pierwszą dwudziestką naszego rankingu telefonów komórkowych. Jeżeli zdecydujecie się na zakup Nokii 701, w sklepach online kosztuje ona obecnie około 1360 zł (oczywiście bez abonamentu).

Alternatywa

Jeżeli ponad 130. zł to dla Was za dużo, żeby eksperymentować z Symbianem, kupcie wzorowe urządzenie z Androidem – doskonale wyposażony telefon Sony Ericsson Xperia neo z aktualną wersją Androida, szybkim procesorem i mocną baterią dostaniecie już za około 1200 zł (ZOBACZ PORÓWNANIE).

Nokia 701

Jak dotąd najbardziej dopracowany telefon z Symbianem, zapewniający płynną obsługę dotykiem, bardzo dobrą akustykę telefonu i piękny wyświetlacz AMOLED.

PLUSY:

  • Aktualizacja Belle przynosi nowe wygodne rozwiązania
  • Płynna obsługa
  • Dobra akustyka, mocny głośnik
  • Wyświetlacz o dobrym kontraście i ostrości

MINUSY:

- Wkurzająca przeglądarka
- Przeciętny aparat
- Wydajność akumulatora mocno poniżej oczekiwań

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Japończycy ciągną prąd z powietrza"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)