Nikt nie chce rosyjskiego samolotu. Zagraniczne linie go oddają

Nikt nie chce rosyjskiego samolotu. Zagraniczne linie go oddają
Źródło zdjęć: © Wikipedia
Adam Bednarek

25.09.2018 11:24, aktual.: 25.09.2018 11:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Miał być dowodem na to, że rosyjskie samoloty mogą latać w zagranicznych liniach. O ile kupców nie brakowało, tak teraz nabywcy są rozczarowani. I dokonują zwrotów.

"49-miejscowy SSJ 100 z kabiną jednolicie ekonomiczną miał być konkurencją tak dla boeinga, jak i dla airbusa" - czytamy na portalu rp.pl. W sumie powstało 132 maszyny. Na początku chętnych nie brakowało, bo samoloty kupiły lub wynajęły linie lotnicze z Włoch, Meksyku czy Belgii. Najwięcej trafiło do Meksyku.

Teraz jednak wszyscy zgodnie stwierdzili, że transakcja była pomyłką. Linie albo pozbywają się samolotów, albo nie przedłużają umowy na ich wynajem.

Największy problem rosyjskich samolotów? Awaryjność. Przez to belgijska linia lotnicza musiała odwoływać latem loty. Jedyny magazyn części zamiennych znajduje się w Monachium, więc szybkie ściągnięcie materiałów i naprawianie maszyn jest problemem.

Pomocną rękę do rosyjskich samolotów wyciąga jedynie rosyjski Aerofłot. Państwowy, a zarazem największy przewoźnik w Rosji postanowił zamówić 100 modeli SSJ 100. Wartość transakcji szacuje się na 3 mld dol. Analitycy wówczas zgodnie ocenili, że awaryjność SSJ 100 jest dużym problemem, ale samoloty mogą sprawdzić się na regionalnych trasach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (508)