Nikon D5000 - nowa lustrzanka z przełomowym ekranem LCD

Nikon D5000 - nowa lustrzanka z przełomowym ekranem LCD

Nikon D5000 - nowa lustrzanka z przełomowym ekranem LCD
14.04.2009 14:06, aktualizacja: 14.04.2009 19:39

Nikon wprowadza na rynek nowy aparat cyfrowy - D5000 - pierwszą w ofercie Nikona lustrzankę wyposażoną w unikalny obrotowy monitor LCD, odchylany o 180° w dół i obracany o 270°, który umożliwia robienie zdjęć pod dowolnym kątem i z różnej perspektywy. Aparat wyposażony został również w funkcję filmowania w wysokiej rozdzielczości HD – D-Movie, bogaty zestaw narzędzi do edycji zdjęć oraz 19 programów tematycznych.

Nikon wprowadza na rynek nowy aparat cyfrowy - D5000 - pierwszą w ofercie Nikona lustrzankę wyposażoną w unikalny obrotowy monitor LCD, odchylany o 180° w dół i obracany o 270°, który umożliwia robienie zdjęć pod dowolnym kątem i z różnej perspektywy. Aparat wyposażony został również w funkcję filmowania w wysokiej rozdzielczości HD - D-Movie, bogaty zestaw narzędzi do edycji zdjęć oraz 19 programów tematycznych.

„Model D5000. dzięki obrotowemu monitorowi o przekątnej 2,7 cala, pozwala na wygodne fotografowanie w najróżniejszych sytuacjach zdjęciowych, nawet ponad głowami tłumu na koncercie czy z poziomu ziemi. Ponadto, aby uchronić monitor przed zarysowaniami, można obrócić go w stronę korpusu” - mówi Jordi Brinkman, Product Manager Nikon Europe. „W nowym aparacie zastosowano rozwiązania techniczne zapożyczone z modeli Nikona wyższej klasy, co czyni go ciekawą propozycją dla osób, które poszukują nowych kierunków rozwoju swoich fotograficznych umiejętności” - dodaje Jordi Brinkman.

Obraz
© (fot. Nikon)

Wykorzystana w aparacie funkcja D-Movie służy do rejestracji filmów z dźwiękiem w wysokiej rozdzielczości z prędkością 2. klatek na sekundę. Aby nadać ujęciom indywidualny i wyjątkowy charakter, do aparatu można zastosować różnorodne obiektywy Nikkor - od „rybiego oka”, poprzez zoomy standardowe aż po teleobiektywy. Dzięki wbudowanemu w aparacie gniazdu HDMI nakręcone filmy można oglądać w najnowszych telewizorach.

Nikon D500. ułatwia robienie wysokiej jakości zdjęć dzięki szeregowi funkcji, jak system rozpoznawania scenerii i detekcji twarzy, Aktywny D-Lighting (rozjaśniający niedoświetlone lub prześwietlone partie obrazu). Wśród 19-tu programów tematycznych znalazły się takie jak: Portret zwierzęcy, Blask świec, Kwiaty, Barwy jesieni, Żywność, Sylwetka, Rozjaśnienie i Przyciemnienie.

Obraz
© (fot. Nikon)

Retusz wykonanych zdjęć możliwy jest już na poziomie aparatu, bez konieczności połączenia z komputerem. W poszerzonym menu tej funkcji dostępny jest m. in. filtr zmiękczający, który może być stosowany do obszaru twarzy lub całego kadru, filtr korekcji perspektywy pozwalający korygować zbieżność linii, przydatny przede wszystkim przy fotografowaniu architektury. Każda edycja wykonywana jest na kopii zdjęcia, podczas gdy oryginalne pozostaje niezmienione. Ponadto, by ułatwić obróbkę i przeglądanie fotografii, aparat może wyświetlać je pojedynczo lub w seriach maksymalnie po 72. porządkować według daty i godziny ich wykonania oraz pokazywać histogram powiększonego fragmentu zdjęcia, co ułatwia skorygowanie ekspozycji.

W modelu D500. zastosowano także mechanizm przetwarzania obrazu Nikon EXPEED, który zapewnia doskonałą jakość obrazu, szeroki zakres tonalny oraz wierne oddanie kolorów. Premierowy aparat został wyposażony w szybki i precyzyjny system 11-punktowego autofokusa oraz wytrzymałą i wydajną migawkę. Posiada wbudowaną lampę błyskową, która włącza się automatycznie w sytuacji niewystarczającego oświetlenia. Cechuje go ergonomiczny i lekki korpus, który dzięki wygodnemu uchwytowi dobrze leży w dłoni. Aparat trafi do sprzedaży 1 maja 2009 r. w zestawach z obiektywami Nikkor 18-55VR w sugerowanej cenie detalicznej 799 EUR oraz Nikkor 18-55II w cenie 749 EUR.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)