Nikon 1 V2 - nowa generacja aparatów

Nikon 1 V2 - nowa generacja aparatów25.10.2012 13:56
Nikon 1 V2 - nowa generacja aparatów
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Nikon 1 V2 to nowy zaawansowany aparat z wymiennymi obiektywami drugiej generacji, należący do systemu Nikon 1.

Nikon 1 V2 to zaawansowany aparat z wymiennymi obiektywami należący do drugiej generacji aparatów systemu Nikon 1. Nowy model wyróżnia się większą szybkością działania oraz rozwiązaniami, gwarantującymi kontrolę podczas fotografowania i filmowania.

Nowa moc systemu Nikon 1

Nikon 1 V2 został wyposażony w nowy system EXPEED 3A, umożliwiający przetwarzanie obrazów z prędkością 85. mln pikseli na sekundę. Dzięki temu aparat oferuje dużą prędkość fotografowania - maksymalnie 15 kl./s z ciągłym autofocusem oraz maksymalnie 60 kl./s z autofocusem w stałym punkcie.

Ustawianie ostrości fotografowanych obiektów odbywa się bez opóźnienia dzięki zaawansowanemu hybrydowemu systemowi autofocus - AF z detekcję fazową, opracowany z myślą o szybko poruszających się obiektach oraz AF z detekcją kontrastu, umożliwiający rejestrowanie najdrobniejszych szczegółów także w słabym oświetleniu. Matryca nieustannie przełącza się między 7. polami ostrości z detekcją fazową oraz 135 polami ostrości z detekcją kontrastu w zależności od fotografowanej sceny.

Matryca 14,2 Mpx i czułość do IOS 6400

Matryca CMOS w formacie CX, dzięki większej rozdzielczości, wynoszącej 14,2 Mpx oraz czułości ISO w zakresie 160-6400. umożliwia rejestrowanie szczegółowych zdjęć i filmów, również w warunkach słabego oświetlenia, nawet przy fotografowaniu z maksymalną prędkością 60 kl./s. Aby zapobiec osiadaniu kurzu na matrycy Nikon 1 V2 został wyposażony w funkcję automatycznego czyszczenia.

Solidna i wygodna konstrukcja

Nikon 1 V2 odznacza się solidną, a zarazem ergonomiczną konstrukcją. Przednia część korpusu, wykonana ze stopu magnezu, została wyposażona m.in. w anatomiczny uchwyt ułatwiający trzymanie aparatu. Opracowany na nowo zespół migawki został przetestowany pod kątem prędkości działania i niezawodności przez 10. 000 cykli pracy.

Przycisk spustu migawki wyposażono w zintegrowany włącznik zasilania. Ponadto, wizjer elektroniczny (EVF) o rozdzielczości 144. tys. punktów został umieszczony wzdłuż osi optycznej z myślą o ułatwieniu komponowania kadru, a wbudowana lampa błyskowa zapewnia w razie potrzeby dodatkowe oświetlenie.

Nikon 1 V2 został także wyposażony w pokrętło trybu pracy umiejscowione w górnej części korpusu. Rozwiązanie to zapewnia szybki, bezpośredni dostęp do manualnych ustawień ekspozycji PSAM. Przyciski funkcji umożliwiają kontrolę parametrów, takich jak czułość ISO czy balans bieli. Pokrętło sterowania pozwala potwierdzić dokonanie wyboru lub zmienić ustawienia, bez konieczności odrywania oka od wizjera. Funkcja Korekcji parametrów zdjęcia na żywo umożliwi wyświetlenie efektów zmian w ustawieniach ekspozycji w czasie rzeczywistym, co daje pewność uzyskania odpowiedniego rezultatu.

Innowacyjne rozwiązania

Podobnie jak w przypadku modelu Nikon 1 V1. aparat Nikon 1 V2 wykorzystuje technologię obróbki rejestrowania obrazu przed naciśnięciem spustu migawki i po nim (pre-post capture), oferując nowe funkcje, takie jak funkcja Uchwycenie najlepszego momentu. Rozwiązanie to bazuje na funkcji Inteligentne wybieranie zdjęcia w połączeniu z nową opcją Spowolnienie obrazu, aby zapewnić użytkownikowi pełną kontrolę nad wyborem ujęcia. Funkcja Inteligentne wybieranie zdjęcia szybko rejestruje do 20 ujęć w pełnej rozdzielczości chwilę przed naciśnięciem spustu migawki i po nim. Funkcja spowolnionego obrazu umożliwia zarejestrowanie do 40 zdjęć seryjnych w pełnej rozdzielczości, wyświetlając je jednocześnie w zwolnionym tempie na wyświetlaczu LCD. Dzięki temu każdy z łatwością wybierze najlepsze ujęcie, które będzie chciał zachować. Znane z poprzedniej generacji aparatów Nikon 1 Ruchome zdjęcia są obecnie zapisywane w postaci łatwego do udostępnienia pliku, pozwalającego na przesyłanie go na dowolną platformę.

Nagrywanie filmów

Aparat Nikon 1 V2 oferuje tryb Zaawansowane filmowanie w rozdzielczości Full HD z prędkością 6. lub 30 kl./s w trybie 60i, 60p oraz 30p, a także pełną kontrolę nad czasem otwarcia migawki i przysłoną. Filmując z zastosowaniem mniejszego rozmiaru klatki, można ponadto uwiecznić ujęcia w bardzo zwolnionym tempie przy prędkości nagrywania sięgającej 1200 kl./s. Fotografowanie w trybie nagrywania filmów pozwala z kolei rejestrować zdjęcia w pełnej rozdzielczości (o proporcjach 3:2), bez przerywania filmowania w jakości Full HD.

Nowa lampa błyskowa

Wraz z aparatem Nikon 1 V2 firma Nikon wprowadza na rynek nową lampę błyskową SB-N7. Urządzenie jest zgodne z systemem i-TTL i wyróżnia się liczbą przewodnią 18/59 (przy czułości ISO 100, m/stóp). W celu zapewniania lepszej kontroli nad oświetleniem fotografowanej sceny, głowicę lampy błyskowej można odchylić o 120 stopni oraz użyć dodatkowego szerokiego panelu zewnętrznego, dostępnego w zestawie.

Data wprowadzenia aparatu Nikon 1 V2 i lampy błyskowej SB-N7 oraz ceny urządzeń nie zostały jeszcze ustalone.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)