Nikon 1 - rewolucja w dziedzinie fotografii?

Nikon 1 - rewolucja w dziedzinie fotografii?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

21.09.2011 12:04, aktual.: 21.09.2011 12:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nikon zaprezentował całkiem nowy system aparatów cyfrowych Nikon 1. Dwa nowe modele - Nikon 1 V1 oraz Nikon 1 J1 to najnowsze konstrukcje w ofercie producenta.

Ta nowa generacja urządzeń została wyposażona w innowacyjne funkcje, takie jak: technologia rejestrowania obrazu przed naciśnięciem spustu migawki i po nim (pre-post capture), ruchome zdjęcie czy inteligentne wybieranie zdjęcia.

_ „To najważniejsza premiera firmy Nikon od czasu, gdy 14 lat temu wprowadziliśmy na rynek aparaty cyfrowe” _ - mówi Takami Tsuchida, prezes Nikon Europe. „_ Wprowadzając system Nikon 1, przedstawiamy dwa przełomowe aparaty z wymiennymi obiektywami, wyposażone w rewolucyjną technologię” _ - dodaje Takami Tsuchida.

Wprowadzenie systemu Nikon 1 to początek nowej kategorii sprzętu Nikona, nazwanej zaawansowanymi aparatami z wymiennymi obiektywami (Advanced Camera with Interchangeable Lens, A-CIL).

Dzięki systemowi Nikon 1 użytkownicy otrzymają dostęp do najszybszego na świecie systemu autofokusa, trybu wykonywania zdjęć seryjnych, a także innowacyjnych trybów fotografowania oraz obiektywów 1 NIKKOR i akcesoriów Nikon 1.

Aparat Nikon 1 V1 został wyposażony w jasny wizjer elektroniczny o rozdzielczości 144. tys. punktów, zapewniający wyraźny, stabilny podgląd obejmujący 100% kadru. Aparat wyróżnia się także solidną obudową z panelami ze stopu magnezu z przodu i z tyłu. Uniwersalny port do podłączania akcesoriów umożliwia swobodną rozbudowę systemu. Model Nikon 1 V1 jest dostępny w wersji matowo czarnej lub lśniąco białej.

Nikon 1 J1 to w pełni zautomatyzowany aparat, który mimo zaawansowanych rozwiązań jest prosty w obsłudze - do użytkownika należy wyłącznie podjęcie decyzji o tym, co fotografować. Nikon 1 J1 wyróżnia ponadto minimalistyczne wzornictwo. Jego wyjątkowo mała obudowa z wbudowaną lampą błyskową jest oferowana w bogatej gamie kolorów - biel, matowa czerń, lśniąca czerwień, srebro i róż.

_ „Naszym inżynierom udało się zmieścić potężny procesor i przetwornik w eleganckiej, minimalistycznej obudowie. Dzięki temu można robić zdjęcia, jakie wcześniej nie wydawały się możliwe. Aparaty te są nie tylko najszybsze na świecie. Oferują także funkcje, które nigdy wcześniej nie były dostępne: tryby fotografowania, takie jak Ruchome zdjęcie czy Inteligentne wybieranie zdjęcia pozwalają robić zdjęcia, jakich przedtem sobie nawet nie wyobrażaliśmy. Obiektywy 1 NIKKOR zostały zaprojektowane w sposób wyjątkowy, z myślą o wygodzie i nagrywaniu filmów” _ - powiedział Jordi Brinkman, menedżer produktu firmy Nikon Europe.

Dzięki Technologii rejestrowania obrazu przed naciśnięciem spustu migawki i po nim (pre-post capture) aparaty Nikon 1 są pierwszymi cyfrowymi aparatami z wymiennymi obiektywami, które rejestrują nie tylko zdjęcia, ale także chwile przed i po ich zrobieniu. Aparaty zapisują zdjęcia przed pełnym naciśnięciem spustu migawki, by kontynuować po jego kliknięciu.

Funkcja Ruchome zdjęcie (MSS) –. aparat jednocześnie zapisuje zdjęcie i film w zwolnionym tempie, a następnie automatycznie łączy je ze sobą, dzięki czemu powstają „żywe obrazy”, wiernie rejestrujące daną chwilę w sposób dotąd niemożliwy.

Funkcja Inteligentne wybieranie zdjęcia (SPS) pozwala uchwycić idealny moment w każdej sytuacji. W czasie potrzebnym do wykonania jednej fotografii aparat zapisuje 2. zdjęć w pełnej rozdzielczości. Wystarczy raz nacisnąć spust migawki, a dzięki technologii rejestrowania obrazu przed naciśnięciem spustu migawki i po nim aparat zaczyna robić zdjęcia, jeszcze zanim przycisk zostanie całkowicie wciśnięty. Następnie zapisywanych jest pięć najlepszych ujęć, wybranych na podstawie wyrazu twarzy, kompozycji i ostrości. Najlepsze z nich wyświetlane jest na ekranie LCD. Jeśli zdjęcie nie spodoba się fotografującemu, aparat zasugeruje inne ujęcia do wyboru.

Tryb fotografowania rejestruje ujęcia w pełnej rozdzielczości z prędkością do 60 klatek na sekundę. Z kolei tryb filmowania oferuje dostęp do zaawansowanych funkcji związanych z nagrywaniem materiałów wideo. Pozwala on także na wykonanie zdjęcia w wysokiej rozdzielczości bez przerywania rejestrowania filmu w jakości Full HD lub nagrywania obrazu w bardzo zwolnionym tempie.

Matryca CMOS w formacie CX oraz najszybszy na świecie system autofokus Z myślą o aparatach Nikon 1 i systemie mocowania obiektywów 1 został zaprojektowany zupełnie nowy system matryc CMOS w formacie CX. Matryca ma według deklaracji Nikona zapewnić równowagę między wielkością systemu, prędkością, czułością, rozdzielczością i głębią pola, przy zakresie ISO od 10. do 6400 (rozszerzona) i niski poziom szumów. Aparaty mają możliwość zapisywania zdjęć w formacie RAW i pracują w rozdzielczości 10,1 megapiksela.

Matryca została ponadto wyposażona w superszybki system autofokus, który wykorzystuje największą na świecie liczbę punktów ostrości. W czasie robienia zdjęć lśniących lub ruchomych obiektów aparat przełącza się w tryb AF z 73-punktową detekcją fazową. Jeśli fotografowany obiekt nie porusza się lub jest słabo oświetlony, wybierany jest tryb AF ze 135-punktową detekcją kontrastu. Tryb AF z detekcją fazową jest dostępny także podczas nagrywania filmów.

EXPEED 3
EXPEED 3 to szybki system obróbki obrazu. Nowo opracowany przetwornik jest wyposażony w dwa procesory, pozwalające przetwarzać zdjęcia z prędkością 60. megapikseli na sekundę. System EXPEED 3 daje pełne możliwości zarządzania parametrami technicznymi i wydajnością bez konieczności rezygnowania z wysokiej jakości zdjęć. To właśnie dzięki niemu można zrobić zdjęcie w pełnej rozdzielczości podczas nagrywania filmu albo fotografować z prędkością 60 klatek na sekundę w pełnej rozdzielczości.

Rodzina obiektywów 1 NIKKOR to mały i lekki model 1 NIKKOR VR 10–3. mm ma 3-krotny zoom oraz możliwość fotografowania ujęć szerokokątnych. Ponadto został on wyposażony w moduł redukcji drgań (VR), a mechanizm chowania obiektywu gwarantuje niezwykłą poręczność. Drugi obiektyw to model 1 NIKKOR VR 30–110 mm to przenośny teleobiektyw z zoomem, pozwalający z łatwością fotografować odległe obiekty. Wbudowany system redukcji drgań (VR) zapewnia ostrość zdjęć i filmów. Kolejny obiektyw to wyjątkowo cienki, szerokokątny model 1 NIKKOR 10 mm. Ostatnim z obiektywów jest 1 NIKKOR VR 10–100 mm PD-ZOOM zaprojektowany z myślą o miłośnikach nagrywania filmów. Wyposażono go w osobny napęd zoomu z regulowaną prędkością. Co ważne, można dokupić specjalny adapter, dzięki czemu możliwe będzie zastosowanie innych obiektywów Nikona, a przeznaczonych dla cyfrowych lustrzanek.

Urządzenia systemu Nikon 1 będą dostępne w listopadzie. W cenniku Nikona ceny aparatów Nikon 1 J1 w zestawie z obiektywami rozpoczynają się od 2399 zł, a modelu Nikon 1 V1 od 3399 zł.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)