Niezwykłe znalezisko. Odkryli okazy nieznane nauce
Niesamowite wieści z południowych Chin. Naukowcy natrafili na około 30 tysięcy skamielin sprzed ponad pół miliarda lat. Są wśród nich gatunki, które wcześniej były całkowicie nieznane nauce.
Znalezisko skrywało się w łupkach nieopodal rzeki Danshui. Poszukiwania przeprowadzili naukowcy z Northwest University i Guizhou University. Skamieliny to głównie organizmy morskie, które po śmierci trafiły do mułu. Gdy ten stwardniał, ich pozostałości zachowały się na tyle, by można było je odnaleźć.
Szacuje się, że wiek tych skamielin to 518 milionów lat. Wśród znalezisk są glony, gąbki, meduzy i ukwiały.
- Jakość skamielin jest oszałamiająca. Gdyby wysłać podróżnika w czasie do okresu kambryjskiego uzbrojonego w kamerę i aparat rentgenowski, obrazy, z którymi wróciłby, byłyby niczym w porównaniu z tymi skamieniałościami, w których zachowały się szczegóły drobniejsze niż ludzki włos – powiedział cytowany przez Dziennik Naukowy Martin Smith, paleontolog z Durham University.
Dotychczas uczestnicy badań skatalogowali 4 353 okazy i zidentyfikowali 101 gatunków wielokomórkowych oraz osiem glonów. Co ciekawe, blisko 53 proc. jest nieznanych nauce. Spekuluje się, że gatunki te są w jakiś sposób powiązane z eksplozją kambryjską. W tym okresie, ponad pół miliarda temu, na Ziemi pojawiło się bardzo dużo nowych gatunków zwierząt. Obecnie odkryte skamieliny są najlepiej zachowane z dotychczasowo odkrytych złóż tych pozostałości po dawno wymarłych gatunkach.
Wyniki swoich badań naukowcy opublikowali w magazynie "Science".