Niezwykłe zjawisko nad Polską. Ostatnia szansa, by zobaczyć je gołym okiem
Pierwsza połowa marca zapewni doskonałe warunki do obserwacji nocnego nieba, a będzie na co popatrzeć. Między 5 a 10 marca planetoida Westa minie… "lwi zad".
Jednym z najbardziej widowiskowych obiektów, które będzie można zobaczyć na marcowym nocnym niebie jest Westa - najjaśniejsza planetoida na ziemskim niebie. Westa świetnie utrwala się na zdjęciach, a do jej obserwacji nie potrzeba specjalistycznego sprzętu.
- Odnalezienie Westy jest o tyle łatwe, że wędruje ona na tle konstelacji Lwa. Wyróżnia się on charakterystycznym kształtem dzięki obecności jasnych gwiazd, ale stosunkowo nie ma ich tam zbyt wiele, więc nie trzeba się przebijać przez gwiezdny gąszcz i zgadywać: która to ta Westa? - wyjaśnia Piotr Majewski z serwisu Urania.pl.
Między 5 a 10 marca planetoida mija bardzo wyraźną gwiazdę Chertan, nazywaną powszechnie "lwim zadem". Poniżej świecą galaktyki tworzące Tryplet Lwa, ale są one widoczne jedynie przez teleskop lub na zdjęciach.
Westa jest na tyle jasna, że może być obserwowana gołym okiem, ale lepiej zaopatrzyć się w lornetkę. Jak zawsze, w celu obserwacji nocnego nieba najlepiej udać się w miejsce, gdzie niebo jest ciemne i przejrzyste, a więc z dala od miejskich świateł. By ujrzeć planetoidę, należy wypatrywać jasnego punkciku na tle gwiazdozbioru Lwa.
Aplikację do obserwacji nocnego nieba
Jeśli nie macie doświadczenia w obserwacji nieba i znalezienie gwiazdozbioru Lwa brzmi dla was, jak wyzwanie, warto wspomóc się aplikacjami ułatwiającymi poruszanie się po nocnym niebie. Wśród najciekawszych propozycji polecamy:
Warto również wypróbować Light Pollution Map, która pozwala zobaczyć aktualny stan zanieczyszczenia światłem na nocnym niebie. Ta informacja zdecydowanie ułatwi wybranie najlepszego miejsca nie tylko na obserwację Westy, ale również na zrobienie jej wyraźnych zdjęć.
W drugiej połowie miesiąca nad Polską będzie można zobaczyć przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jeśli nie chcecie tego przegapić to może przydać się aplikacja ISS Detector lub ISS Live Now.