Niezwykłe odkrycie na Zamku w Malborku. Badacze znaleźli fragment średniowiecznego muru
Na zamku w Malborku doszło do niecodziennego odkrycia. Archeolodzy prowadzący standardowe prace wykopaliskowe, natrafili na fragment średniowiecznego muru zamkowego. Oznacza to, że obecnie stojące mury zostały odtworzone w innym miejscu.
Polscy archeolodzy dokonali niecodziennego odkrycia. Podczas standardowych wykopalisk na zamku w Malborku, natrafili na fragment średniowiecznego muru zamkowego. Znaleziska dokonano na Międzymurzu Zachodnim, nieopodal bramy prowadzącej do zejścia nad rzekę Nogat.
W miejscu, w którym odkryto mur, stały kiedyś niewielkie XVIII i XIX-wieczne domy. - Nikt z nas nie spodziewał się tego, że będziemy korygować plan zamku, jeśli chodzi o ten mur obronny. Odkryty na tym odcinku fragment oznacza, że obecna rekonstrukcja nie została zbudowana na miejscu średniowiecznego muru zamku. On biegł całkowicie po innej linii i można powiedzieć, że "przeciął” nam wykopy. Obecny mur łagodnie zakręca, a ten średniowieczny szedł prostą linią pod kątem. Na starych planach on rzeczywiście jest tak zaznaczony, ale być może przy rekonstrukcji uważano, że to jest jakieś niedopatrzenie, niedomierzenie z XVIII, XIX w. - komentuje doktor Bogusz Wasik z działu konserwacji zamku.
Jak się okazało, konstrukcja muru wyróżnia się na tle innych, gdyż został on zbudowany w drewnianym szalunku. Doktor Bogusz Wasik przyznaje, że nie ma zbyt dużej wiedzy na temat "przykładów takiej techniki budowy na zamkach krzyżackich z wykorzystaniem tego sposobu szalowania".
NASA: Pierwsze takie zdjęcia księżyca Jowisza. Europa na niezwykle szczegółowym zbliżeniu
Badacze zdołali odsłonić pełną wysokość zachowanego muru. Wykop miał cztery metry głębokości, dzięki czemu archeolodzy będą mogli przeanalizować wszystkie zmiany, jakie zaszły od czasu przybycia rycerzy zakonnych. Znaleziony mur jest mocno popękany i pochylony w kierunku rzeki Nogat.
W czasie prac odkryto także sporo kafli piecowych z XVIII-XIX wieku.
Prace prowadzono w związku z planowaną budową trafostacji. Odkrycie muru spowodowało, że trzeba będzie przenieść ją w inne miejsce.