Nieznana choroba atakuje dzieci. Lekarze rozkładają ręce

Nieznana choroba atakuje dzieci. Lekarze rozkładają ręce

Nieznana choroba atakuje dzieci. Lekarze rozkładają ręce
Źródło zdjęć: © 123RF
Adam Bednarek
01.11.2018 14:04, aktualizacja: 01.11.2018 14:27

Tajemnicza choroba, która dotyka dzieci do 13 roku życia, swoimi objawami przypomina polio. Lekarze i naukowcy nie znają jednak szczegółów na jej temat. Tymczasem chorych przybywa.

Pierwsze przypadki choroby określanej skrótem AFM (od angielskiej nazwy acute flaccid myelitis - ostre zwiotczające zapalenie rdzenia kręgowego) opisano już sześć lat temu - informuje PAP.

Choroba swoimi objawami przypomina polio. Naukowcy jednak nie wiedzą, co powoduje AFM ani jak leczyć chorych pacjentów. "Nie wiemy dlaczego jednego dnia dzieci są zdrowe, a później, często następnego dnia, całkowicie sparaliżowane" - mówił dr Keith Van Haren.

Chorych przybywa. Od roku 2014 w Stanach Zjednoczonych rozpoznano 396 przypadków AFM. W tym roku w Stanach Zjednoczonych wykryto 72 nowe przypadki. To szacunkowe dane, bo lekarze nie wiedzą dokładnie, ile istnieje przypadków tej choroby.

Na szczęście choroba nie jest zakaźna. Do tej pory żaden z pacjentów nie umarł z jej powodu. AFM występuje u dzieci w wieku od 18 miesięcy do 13 roku życia. Co ciekawe, najwięcej przypadków rozpoznaje się co dwa lata - od 2014.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)