Niewidzialna "wieża nieskończoności" powstanie w Seulu

Niewidzialna "wieża nieskończoności" powstanie w Seulu17.09.2013 11:10
Niewidzialna "wieża nieskończoności" powstanie w Seulu
Źródło zdjęć: © GDS Architects

Rząd Korei Południowej zgodził się na wybudowanie w Seulu jednego z najbardziej niesamowitych budynków świata. Będzie to jedna z najwyższych wież świata, która zostanie wyposażona w system kamuflażu optycznego, który sprawi, że budynek będzie mógł stać się niewidzialny.

Budowla oficjalnie nazywana jest "wieżą miejską" (ang. City Tower), a nieoficjalnie przylgnęło do niej określenie "wieża nieskończoności" (ang. Tower Infinity). Powstanie ona w pobliżu lotniska w Seulu i będzie miała wysokość 45. m. To uczyni z niej 6-tą najwyższą wieżę świata. Jednak to nie wysokość jest najbardziej imponującym elementem konstrukcji.

Projektanci z amerykańskiego biura GDS Architects uwzględnili w planach budowli instalację specjalnego systemu kamuflażu, który na każdej ścianie będzie wyświetlał to, co dzieje się po przeciwnej stronie budowli. Na całej wysokości wieży, na każdej z jej sześciu ścian zostaną rozmieszczone kamery, które będą rejestrować otoczenie budynku. W otoczeniu kamer umieszczone zostanie też 50. rzędów ekranów LED, na których będzie wyświetlany obraz z kamer na przeciwległej ścianie. W ten sposób wieża będzie mogła stać się niewidzialna.

Już teraz zapowiedziano, że system nie będzie aktywny cały czas, a jedynie planuje się jego uruchamianie na specjalne okazje. Co więcej, nawet przy aktywnym systemie, rozmieszczone na szczycie budynku światła ostrzegawcze dla samolotów pozostaną doskonale widoczne, aby piloci mogli bez trudu ominąć budowlę. Według zapowiedzi projektantów, system będzie umożliwiał stopniowanie skali niewidzialności, a w nocy efekt będzie mniej spektakularny z powodu zapalonych w pomieszczeniach wieży świateł.

Na razie konstrukcja uzyskała zgodę koreańskiego rządu, jednak nie podano nawet planowanej daty jej ukończenia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)