Nieustraszony koziorożec atakuje, czyli Ubuntu 8.10

Nieustraszony koziorożec atakuje, czyli Ubuntu 8.10
Źródło zdjęć: © ubuntu

30.10.2008 18:30, aktual.: 31.10.2008 08:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Można już pobierać i instalować najnowsze wydanie jednej z najpopularniejszych dystrybucji systemu Linux. Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex dostępne jest w wersji desktopowej i serwerowej.

Programiści z firmy Canonical, odpowiedzialnej za rozwój systemu, zadbali o to, aby najnowsze Ubuntu było jeszcze bardziej przyjazne użytkownikom. W systemie zawarto małą aplikację, umożliwiającą zapisanie obrazu Ubuntu na przenośnej pamięci flash, co eliminuje konieczność przenoszenia dystrybucji na płytach optycznych. Kolejna nowość to sesja gościa - funkcja umożliwiająca zablokowanie bieżącej sesji, aby z komputera mogła skorzystać inna osoba ( użytkownik korzystający z konta gościa nie ma uprawnień do modyfikacji zablokowanych folderów, plików i programów ).

Inne nowości w Ubuntu to m.in. poprawiony menedżer sieci, NetworkManager 0.7 - pozwala on teraz również na nawiązywanie połączeń z sieciami 3G. Po uruchomieniu odtwarzaczy multimedialnych ( Totem Movie Player, Rhythmbox ) użytkownik otrzymuje możliwość wyboru bezpłatnych treści dostarczanych przez BBC - filmów, podkastów i transmisji radia internetowego.

Ubuntu wykorzystuje środowisko graficzne Gnome 2.24. Przeglądarka plików w Gnome, Nautilus, wyposażona została w opcję przeglądania plików na zakładkach. Wypada wspomnieć także o opcji szyfrowania katalogów, do czego służą narzędzia ecryptfs-utils, jak również o możliwości przywrócenia ustawień systemu, jeżeli przytrafi się błąd w konfiguracji xorg.conf.

Minimalne wymagania sprzętowe Ubuntu 8.10 to:
- procesor z zegarem 300 MHz,
- pamięć operacyjna: 64 MB,
- miejsce na dysku: 4 GB.

Do komfortowej pracy z systemem wymagany jest jednak CPU 700-megahercowy, dwa razy więcej miejsca na HDD oraz 384 MB pamięci RAM.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)