Nietypowe oszustwo z fakturą za zastępczy pojazd

Nietypowe oszustwo z fakturą za zastępczy pojazd

Nietypowe oszustwo z fakturą za zastępczy pojazd
Źródło zdjęć: © PAP
Adam Bednarek
20.07.2017 10:30

Oszuści podszywają się pod firmę wypożyczającą samochody. Jednak załącznik dołączony do podrobionej wiadomości zaskakuje.

Email o temacie “Faktura za usługi Zastepczypojazd.pl dla Firm” podszywa się pod firmę Zastepczypojazd.pl - informuje portal zaufanatrzeciastrona.pl. Z komentarzy pod tekstem, a także wpisów na Facebooku wynika, że wiele polskich firm otrzymało taką wiadomość.

Jej treść brzmi (zachowano oryginalną pisownię):

"Dzień Dobry. W załączniku przesyłamy fakturę za usługi świadczone Państwa firmie przez Zastępczypojazd.pl. Uprzejmie przy tym prosimy o informacje kiedy faktura zostanie opłacona. Pozdrawiam Serdecznie Marlena".

W załączniku znajduje się plik PDF, który po otwarciu przekierowuje na podstawioną stronę. Na niej pojawia się informacja, że “zaraz nastąpi pobieranie pliku”, ale jak informuje portal zaufanatrzeciastrona.pl, nic takiego się nie dzieje.

Teoretycznie zagrożenia więc nie ma, ale… no właśnie, cała sytuacja jest wyjątkowo podejrzana. Mamy do czynienia z typowym atakiem, który jest jednak nieskuteczny. Błąd oszustów? A może próba uśpienia czujności? Wystarczy, że kolejny mail informował będzie o pomyłce w poprzedniej wiadomości i złym załączniku. I tym razem ktoś jednak połknie haczyk i spróbuje odpalić “właściwą” fakturę, przez którą ściągnie się złośliwe oprogramowanie…

Dlatego lepiej uważać na wiadomości sugerujące opłacenie faktury za zastępczy pojazd.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)