Niespodziewane odkrycie w Czarnobylu. Naukowcy oczekiwali czegoś innego
Część zwierząt żyjących na terenie strefy wykluczenia wokół Czarnobyla do dzisiaj nosi znamiona jednej z największych katastrof jądrowych w historii. U niektórych z gatunków zaobserwowano nawet zmiany w strukturze DNA. Badania przeprowadzone przez naukowców z New York University wskazują jednak, że niektórym z nich udało się uniknąć jakichkolwiek uszkodzeń radiacyjnych. Rzuca to nowe światło na możliwości adaptacyjne organizmów w ekstremalnych warunkach.
29.07.2024 | aktual.: 29.07.2024 13:02
W unikalnym środowisku Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia, rozciągającej się na obszarze ok. 2,6 tys. km, gdzie poziom promieniowania jest ekstremalnie wysoki, małe, mikroskopijne nicienie zdają się prowadzić życie wolne od uszkodzeń radiacyjnych. Odkrycie to, zaprezentowane przez badaczy z New York University, rzuca nowe światło na możliwości adaptacyjne organizmów w ekstremalnych warunkach. Praca, która ukazała się na łamach "Proceedings of the National Academy of Sciences pokazują, że nicienie te nie wykazują oznak uszkodzeń genomu - co jest zadziwiającym fenomenem, biorąc pod uwagę środowisko, w którym żyją.
Zwierzęta z Czarnobyla
Jak donosi Science Alert, zespół naukowy pod przewodnictwem Sophii Tintori zbadał setki nicieni z gatunku Oschieus tipulae pobranych z różnych lokalizacji w Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia. Eksperci zbierali je ubrani w ochronne kombinezony i wyposażeni w liczniki Geigera do monitorowania promieniowania. Nicienie następnie trafiły do laboratorium. Wyselekcjonowano 15 okazów do sekwencjonowania genomu i porównano je z genomami nicieni pochodzących z różnych zakątków świata.
Wyniki zaskoczyły badaczy. Nicienie z Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia wykazywały znaczne podobieństwo genetyczne między sobą, jednak nie stwierdzono u nich oczekiwanych uszkodzeń DNA, charakterystycznych dla organizmów narażonych na wysokie dawki promieniowania. Takie zmiany zauważono np. u psów, które przetrwały katastrofę i pozostały na skażonym obszarze. Badania zrealizowane kilka lat temu wykazały 15 unikalnych struktur w ich DNA. Oznacza to, że wybuch elektrowni w Czarnobylu przyczynił się do stworzenia populacji psów o innej genetyce niż znana nauce do tej pory.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Badania nad nicieniami z Czarnobyla mogą mieć znaczący wpływ na zrozumienie mechanizmów naprawy DNA, a w przyszłości - być może - pomogą w rozwoju nowych metod leczenia chorób genetycznych u ludzi. Jako, że nicienie wykazują różnorodność w tolerancji na uszkodzenia DNA, mogą one stanowić model do badań nad indywidualną wrażliwością na czynniki rakotwórcze, zaznacza Science Alert.
"Teraz, gdy wiemy, które szczepy O. tipulae są bardziej wrażliwe lub bardziej odporne na uszkodzenia DNA, możemy wykorzystać te szczepy do zbadania, dlaczego różni ludzie są bardziej podatni na skutki kancerogenów" – mówi Tintari. To odkrycie otwiera nowe perspektywy dla nauki, stawiając pytanie o fundamenty odporności życia w najbardziej nieprzyjaznych warunkach.