Niesamowity robot w kostce!

Niesamowity robot w kostce!

Niesamowity robot w kostce!
Źródło zdjęć: © MIT / Scott Brauer
09.10.2013 09:27, aktualizacja: 09.10.2013 09:45

Nowy typ sześciennych robotów opracowany na Massachusetts Institute of Technolology jest zdolny do samodzielnego poruszania się i łączenia z innymi robotami – poinformowało Biuro Prasowe MIT.

"To jedna z tych rzeczy, którą nasze środowisko próbowało osiągnąć od bardzo dawna" - powiedziała Daniela Rus, badaczka z MIT, która stworzyła nowe roboty zainspirowana pomysłem studenta.

Magnesy umożliwiają robotom nie tylko efektowne przemieszczanie się, ale również łączenie się ze sobą w bardziej skomplikowane struktury. Do tej pory takie roboty, które mogłyby powstawać z niezależnych od siebie części i składać się w całość niejako same, były poza zasięgiem. Przykładowo, zespół Rus wcześniej opracował robota Molecule, który składał się z dwóch kostek połączonych zgiętą listwą. Działanie robota wymagało osiemnastu niezależnych silników oraz skomplikowanych algorytmów. „W tamtym czasie byliśmy z tego całkiem dumni”. – powiedziała Rus.

Kyle Gilpin z MIT, który również uczestniczył w stworzeniu M-Blocka, podkreśla, że wynalazek wymagał kompromisów. Tworzone do tej pory roboty modułowe można było wyłączyć, a one po prostu przestałyby się ruszać, zatrzymane w jednej pozycji.

Z M-Blockiem nie można tak postąpić, ponieważ w pewnym momencie kostka zwyczajnie leci w powietrzu i powodzenie w łączeniu dwóch modułów opiera się wyłącznie na magnesach. Badacze jednak nie poprzestali jedynie na oddawaniu pola w imię funkcjonalności.

Jednym z najbardziej skomplikowanych elementów robota są łożyska, w których zamontowane są magnesy znajdujące się na krawędziach. Pozwalają one na to, żeby cylindryczne magnesy obracały się. Dzięki temu, gdy dwie kostki zbliżają się do siebie, magnesy na krawędziach zawsze będą się przyciągać.

Naukowcy mają nadzieję, że prosty w budowie M-Block będzie łatwo poddawał się miniaturyzacji. Twórcy robota podkreślają jednak, że nawet w obecnej skali M-Block może być przydatny – roje takich robotów mogłyby tymczasowo naprawiać zniszczone budynki czy mosty lub służyć do budowy modeli architektonicznych. Możliwe będzie również wyposażenie M-Blocków w latarki czy czujniki.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)