Niepokojące zdjęcia z Rosji. Śmiercionośna broń prawie gotowa

Dron BAS-80.
Dron BAS-80.
Źródło zdjęć: © DefenseRomania.com, YouTube
Norbert Garbarek

20.09.2023 11:16, aktual.: 21.09.2023 08:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rosyjscy inżynierowie pracują nad kopią amerykańskich dronów Switchblade. BAS-80, bo tak nazywa się konstrukcja, trafił już na front, by można było sprawdzić jego możliwości bojowe – podaje portal DefenseRomania.

Wiele informacji, które przekazują rosyjskie media i przedstawiciele władzy, prawdopodobnie nie jest prawdziwych. Takie doniesienia mogą być elementem wojny informacyjnej ze strony Federacji Rosyjskiej.

W sieci pojawiło się zdjęcie przedstawiające stworzonego na podstawie amerykańskich niewielkich bezzałogowców produkowanych przez AeroVironment drona BAS-80. Jest też nagranie, które pokazuje moment wystrzelenia maszyny z przenośnej wyrzutni.

Jewgenij Dudorow (dyrektor wykonawczy firmy Androidnaja Technika) podkreśla, że "pewna liczba dronów kamikadze" trafiła już do rosyjskich żołnierzy. Broń ma zostać sprawdzona w rzeczywistych warunkach bojowych.

Rosyjski dron BAS-80. Nowa konstrukcja, która jest kopią amerykańskiego Switchblade

Z opublikowanego w sieci nagrania wynika, że rosyjska konstrukcja wykorzystuje do startu niewielki system katapultowy. Na jego gabaryty wpływa masa samego drona, która ma wynosić ok. 1,7 kg. To wynik uzyskany dzięki zastosowaniu materiałów kompozytowych i lekkiego włókna szklanego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niewielka masa broni w połączeniu z możliwością przenoszenia w wyrzutni startowej pozytywnie wpływa na mobilność drona. BAS-80 może być bowiem przenoszony przez operatora właściwie w jednej dłoni, co na froncie jest niezaprzeczalną zaletą.

Wystrzał drona BAS-80

Portal DefenseRomania wyjaśnia, że rosyjska konstrukcja ma ładowność materiału wybuchowego ok. 0,5 kg, jednak można ją zwiększyć do nawet 2 kg. Ponadto umieszczony w tylnej części silnik elektryczny ma gwarantować zasięg do 30 km i prędkość maksymalną do 130 km/h możliwą do rozwinięcia na pułapie 200 m. Na obudowie drona można zidentyfikować trzy obiektywy, z czego jeden najprawdopodobniej posłuży do rozpoznania terenu w nocy (kamera IR).

Dron BAS-80.
Dron BAS-80.© DefenseRomania.com

Warto podkreślić jednak różnice pomiędzy dronem Swtichblade 300 a dronem BAS-80. Amerykańska konstrukcja, na której wzorowany jest rosyjski sprzęt, może zaatakować cel oddalony o maksymalnie 10 km, a przy tym przenieść głowicę bojową o wadze ok. 250 gramów. Jak zauważa DefenseRomania – "deklarowana przez rosyjskiego producenta specyfikacja BAS-80 wydaje się dość niejasna ze względu na zbyt duże parametry".

BAS-80 nie jest pierwszą konstrukcją wzorowaną na amerykańskiej konkurencji. Jeszcze w lipcu br. Rosjanie chwalili się, że pracują nad dronem Vector-120. Na temat jego charakterystyki pisał szerzej dziennikarz WP Przemysław Juraszek.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie