Niemiecki gigant chce przejąć w wezwaniu akcje Zelmera

Niemiecki gigant chce przejąć w wezwaniu akcje Zelmera
Źródło zdjęć: © PAP/ Darek Delmanowicz

14.11.2012 14:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Koncern BSH Bosch und Siemens może zainwestować w produkcję oraz segment
badań i rozwoju firmy Zelmer co najmniej kilkadziesiąt milionów złotych, jeśli powiedzie się jego wezwanie na akcje tej spółki - poinformowali w środę przedstawiciele BSH na konferencji.

"_ BSH jest gotowa zainwestować odpowiednie środki w spółkę Zelmer w celu rozszerzenia jej portfolio produktowego i umocnienia pozycji na rynkach lokalnych _" - powiedział Konrad Pokutycki, prezes BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego, spółki-córki niemieckiego koncernu BSH Bosch und Siemens.

Pytany o skalę i rodzaj inwestycji odpowiedział: "_ Mogę powiedzieć, że z naszych wstępnych analiz wynika, że zainwestujemy w produkcję i obszar R&D (badawczo-rozwojowy). Byłyby to znaczące środki, tzn. od kilkudziesięciu mln zł wzwyż _". Dodał, że na razie nie wiadomo, czy będzie to oznaczało rozbudowę fabryki Zelmera czy parku maszynowego. Pokutycki poinformował też, że marka Zelmer zostanie zachowana, a spółka nadal będzie się specjalizowała w segmencie drobnego AGD.

Pytany o nowe rynki, na których sprzedawane będą produkty Zelmera, mówił: "_ Będziemy analizować z zarządem wiele rynków, ale chcemy skoncentrować się na Rosji i Ukrainie, gdzie spółka jest już obecna _".

Prezes Zelmera, Janusz Płocica, dodał, podczas konferencji, że spółka myśli także o rynku tureckim. W środę BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego, spółka zależna BSH Bosch und Siemens Hausgeräte Gmbh, wezwała do sprzedaży 10. procent akcji Zelmera oferując po 40 złotych za akcję.

Przyjmowanie zapisów potrwa od 4 grudnia 201. roku do 11 lutego 2013 roku. Przewidywany dzień transakcji nabycia akcji na GPW to 14 lutego 2013 roku, a przewidywany dzień rozliczenia transakcji nabycia akcji przez KDPW to 19 luty 2013 roku.

Wzywający zamierza kupić akcje pod warunkiem, że zapisami zostanie objęte 7. procent akcji Zelmera. BSH nie będzie musiał też nabyć akcji w wezwaniu, jeżeli nie uzyska w podczas wezwania wymaganych zgód organów antymonopolowych w Polsce, Rosji i na Ukrainie. W komunikacie napisano, że BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH, zawarł zobowiązanie do odpowiedzi na wezwanie z PEF V Zelmer Holdings S.r.l., który ma ponad 48,6 procent akcji Zelmera.

BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH z siedzibą w Monachium działa na całym świecie na rynku AGD. Posiada około 4. zakładów produkcyjnych i ponad 70 oddziałów w 46 krajach oraz zatrudnia około 43 tysięcy pracowników. Roczne obroty koncernu wynoszą ok. 9,073 mld euro.

Giełdowy Zelmer jest największym krajowym producentem drobnego zmechanizowanego sprzętu AGD i liczącym się producentem odkurzaczy.

PAP/PS

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)