Nie wydawaj pieniędzy! Świetna, darmowa nawigacja na wakacje

Nie wydawaj pieniędzy! Świetna, darmowa nawigacja na wakacje
Źródło zdjęć: © Chip.pl

08.07.2015 14:12, aktual.: 08.07.2015 15:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wyjeżdżasz na wakacje za granicę i potrzebujesz nawigacji? Zamiast przepłacać w wypożyczalniach samochodów za słaby sprzęt, można skorzystać z darmowej alternatywy.

Gdy na wakacyjnym wyjeździe zagranicznym zamierzamy pożyczyć auto, zwykle nawigacja oferowana jest jako płatny dodatek. Mimo wysokich kosztów (nawet kilkadziesiąt dolarów lub euro), zwykle otrzymujemy dość słaby sprzęt, w którym dawno nie aktualizowano map. Kto w wypożyczalni zawracałby sobie głowę regularną aktualizacją nawigacji?

Jest jednak alternatywa dla płatnych zestawów nawigacyjnych udostępnianych wraz z samochodem. I to darmowa. Wystarczy skorzystać z aplikacji w telefonie, szczególnie z Androidem, który pod względem popularności wciąż góruje nad innymi systemami operacyjnymi w smartfonach.

W sklepie Google Play można bez trudu znaleźć bezpłatne aplikacje, które posłużą do nawigacji za granicą. Wśród nich warto zwrócić uwagę na jeden program: Here.Ta darmowa aplikacja wyróżnia się bogatym katalogiem map państw z całego świata. I to map dobrej jakości, gdyż Here podobnie jak TomTom należy do wąskiego grona największych na świecie producentów planów cyfrowych. Firma dostarcza m.in. dane do wielu koncernów motoryzacyjnych, więc macie duże szanse natknąć się na produkty koncernu korzystając na co dzień z nawigacji wbudowanej w auto przez producenta samochodu.

Bogaty katalog map oznacza dla każdego z nas jeszcze jedno. Mamy spore szanse na przyzwoitą mapę nawet wtedy, gdy wyruszamy na przysłowiowy koniec świata. Co ważne, mapy można pobrać do pamięci telefonu i korzystać z nich w trybie offline. Innymi słowy –. nie musimy się martwić o koszty roamingu za granicą (a te mogą być wysokie – nawet ponad 100 zł za niewielki pakiet danych). I zawsze mamy dostęp do map niezależnie od tego czy nasz telefon znajduje się w zasięgu sieci komórkowej czy też nie.

Aplikacja Here jest również dostępna w sklepach Apple i Windows. Procedura instalacji będzie podobna dla pozostałych systemów operacyjnych.

Jak skorzystać z bezpłatnej aplikacji Here?

  1. Znajdź w sklepie Google Play program Here i wybierz opcję „instaluj”. Rekomendujemy korzystanie z WiFi, zamiast dostępu do internetu za pośrednictwem operatora sieci GSM. Choć aplikacja zajmuje niewiele miejsca, to mapy są już dość obszerne. Pobierając plany dwóch dużych europejskich krajów można wyczerpać typowy pakiet danych, jaki obecnie udostępniają operatorzy sieci GSM (ok 2 GB).
  1. Po automatycznym zainstalowaniu programu uruchamiamy aplikację. Warto przebrnąć przez proces rejestracji: założyć konto w serwisie Here a następnie zalogować się. Założenie konta oznacza istotne korzyści. W ramach konta możemy ustawiać ulubione cele a także trasy. Dostęp do nich można mieć z dowolnego urządzenia: wystarczy na nim zalogować się na własne konto.
  1. Po zalogowaniu wybieramy opcję pobierania map. Na ekranie zobaczymy obszerny katalog państw z całego świata. Wybieramy określony region i czekamy aż pakiet danych zostanie pobrany i zainstalowany. Rekomendujemy instalację map na karcie SD zamiast w pamięci telefonu. Pojemna karta nie jest droga. Można na niej zmieścić mnóstwo map, bez obawy o spowolnienie działania telefonu w przypadku instalacji w pamięci wewnętrznej smartfona. Sam plan Polski zajmuje niemal 500 MB. W przypadku Francji potrzeba już ponad 1 GB. Kraje popularne wśród turystów także zajmą sporo miejsca w pamięci: Chorwacja ( 362 MB), Egipt (288 MB), Grecja (328 MB), Hiszpania (682 MB), Turcja (626 MB)
  1. Po pobraniu map możemy zacząć korzystanie z programu. Gdy wyjeżdżamy za granicę, wystarczy w głównym menu aplikacji Here aktywować opcję „tryb offline”, by swobodnie korzystać z planów bez obaw o opłaty roamingowe związane z transferem danych. Uwaga: nie wszystkie kraje objęte są usługą nawigacji (aktywne prowadzenie do celu skręt po skręcie). Wówczas pozostaje jedynie dostęp do map i wyszukiwania miejsc adresowych.

Polecamy na stronach Connected Life Magazine: Trendy w mobilnych rezerwacjach lotów

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (54)