Nie tylko Perseidy - jakie zjawiska kosmiczne warto jeszcze obserwować w tym roku?

Nie tylko Perseidy - jakie zjawiska kosmiczne warto jeszcze obserwować w tym roku?

08.08.2016 | aktual.: 06.03.2017 13:15

Perseidy 2016, czyli "noc spadających gwiazd" już w tym tygodniu. Perseidy są jednym z najbardziej popularnych zjawisk - nie tylko dlatego, że są spektakularne, ale też bo można je obserwować gołym okiem. Ale w ciągu kolejnych miesięcy jeszcze kilka razy warto będzie podnieść wzrok i patrzeć w niebo. Oto przewodnik po zjawiskach kosmicznych, na które warto jeszcze zwrócić uwagę

Perseidy 2016, czyli "noc spadających gwiazd" już w tym tygodniu. Perseidy są jednym z najbardziej popularnych zjawisk - nie tylko dlatego, że są spektakularne, ale też bo można je obserwować gołym okiem. Ale w ciągu kolejnych miesięcy jeszcze kilka razy warto będzie podnieść wzrok i patrzeć w niebo. Oto przewodnik po zjawiskach kosmicznych, na które warto jeszcze zwrócić uwagę.

1 / 5

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

Obraz
Fot. Flickr/ NASA

ISS, czyli Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, krąży nad naszymi głowami przez cały czas. Ale nie przez cały czas mamy dobre warunki do jej obserwacji. A te panują w Polsce od 12 lipca do 14 sierpnia. Zostało więc jeszcze tylko kilka dni. Najlepiej obserwować ją wieczorem - będzie pojawiać się na zachodzie i sunąć w kierunku południowym.

9 sierpnia o 21:52

10 sierpnia o 21:43

11 sierpnia o 20:49

4 sierpnia o 20:40.

2 / 5

Koniunkcja Marsa i Saturna

Obraz
Fot. Flickr/m-louis (CC)

Koniunkcja planet następuje wtedy, gdy - mówiąc najprościej - ustawiają się one w jednej linii. I to właśnie można będzie oglądać 24 sierpnia po zachodzie Słońca. Do obserwacji przyda się tu lornetka. Patrzeć należy w kierunku południowym i południowo-wschodnim.

3 / 5

Koniunkcja Wenus i Jowisza

Obraz
Fot. Flickr/ Y. Beletsky (LCO)/ESO

Zjawisko to można będzie obserwować 27 sierpnia. Będzie to koniunkcja dzienna, więc trochę trudniej będzie zlokalizować te obiekty na niebie. Jest to jednak możliwe, jeśli ustawicie się tak, by Słońce nie znajdowało się w polu widzenia. W niebo należy patrzeć od mniej więcej 17 do zachodu Słońca.

4 / 5

Zaćmienie Księżyca

Obraz
Fot. Flickr/ Spencer R. Rackley IV (CC)

16 września można będzie obserwować częściowe zaćmienie Księżyca. Zacznie się ono o 16:53, a zakończy o 20:56. Będzie to zaćmienie półcieniowe.

5 / 5

Perseidy 2016

Obraz
Fot. WP

Nie ukrywajmy jednak, że najbardziej spektakularnym i najłatwiejszym do obserwacji wydarzeniem kosmicznym tego roku będą zbliżające się Perseidy 2016. W tym roku ich apogeum przypada na 12 sierpnia. Więcej o Perseidach pisaliśmy tu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)