Nic ci nie umknie. Lornetka dla amatorów i profesjonalistów
27.07.2020 16:07
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Lornetka to wyposażenie nie tylko myśliwych czy ornitologów, przyda się również w innych sytuacjach. Na meczu, podczas pieszej wędrówki czy nawet w bezchmurną noc – lornetka może okazać się potrzebna w najmniej spodziewanym momencie.
Lornetka może przydać się praktycznie w każdym miejscu poza domem, zarówno podczas wakacyjnego wypadu, jak i zwykłego spaceru. Dzięki niej będzie możliwe podziwianie niesamowitych widoków z nieznanej dotychczas perspektywy.
Trzeba jednak pamiętać, że lornetka lornetce nierówna. Warto przyswoić sobie kilka najważniejszych parametrów, takich jak średnica obiektywu, współczynnik powiększenia oraz zakres widzenia. Tylko wtedy będziesz w stanie jasno określić, na którym z parametrów powinno ci zależeć najbardziej. Wybranie najdroższej lornetki nie zawsze będzie najlepszym wyjściem, dlatego warto nieco zaoszczędzić.
Podstawowe parametry lornetek
Pole widzenia dzielimy na kątowe i liniowe. Pole kątowe to wycinek przestrzeni, który jesteś w stanie zobaczyć po przytknięciu lornetki do oczu. Pole liniowe to z kolei szerokość pola widzenia obiektu oddalonego o jeden kilometr. Ten parametr określany jest graficznie np. 150/1000 m, co oznacza, że szerokość widzianego przez lornetkę obrazu oddalonego o kilometr wynosi 150 metrów.
Powiększenie i średnicę obiektywu przedstawia się w formacie Y x Z, gdzie Y oznacza wielokrotność powiększenia, a Z to średnica obiektywu wyrażana w milimetrach. Im większa soczewka, tym więcej światła wewnątrz lornetki, a to z kolei zapewnia lepszej jakości obraz przy słabym oświetleniu.
Powiększenie jest ściśle powiązane z polem widzenia – im większe będzie powiększenie, tym siłą rzeczy mniejsze pole widzenia. Z reguły uważa się, że im większe powiększenie, tym lepiej, jednak takie rozwiązanie nie sprawdzi się w każdym przypadku. Jeśli jesteś na przykład na meczu i wokoło dużo się dzieje, znacznie lepiej będzie postawić na lornetkę z szerszym polem widzenia. Z jednej strony będziesz bez problemu śledzić dynamicznie zmieniającą się sytuację, a z drugiej większa ilość światła wpadającego do wnętrza lornetki zapewni ci lepszą widoczność podczas niepogody i wieczorami.
Z lornetką do gwiazd
Lornetka, która będzie w stanie zbierać dużo światła, przyda się przede wszystkim domorosłym astronomom. Lekki model o szerokim obiektywie doskonale sprawdzi się jako dopełnienie domowego teleskopu. Warto więc zadbać o to, by średnica była jak największa, najlepiej powyżej 50 mm. Mając pod ręką taki sprzęt, w bezchmurną noc bez problemu możesz prowadzić obserwacje Księżyca, Wenus, a nawet Jowisza.
Efekt nie przebije profesjonalnego teleskopu, jednak lornetka jest o wiele łatwiejsza w obsłudze, zapewnia dużą mobilność, a co za tym idzie zabranie jej ze sobą z dala od domu nie stanowi żadnego problemu. Co ciekawe, lornetka pozwoli również na robienie interesujących zdjęć oddalonym obiektom. Ostrość takiej fotografii być może nie powala, ale delikatnie rozmazane kontury i wyciemnione brzegi pozwolą uzyskać ciekawy efekt.