Niby XS, a jednak XL. Małe zmywarki o dużej pojemności

Niby XS, a jednak XL. Małe zmywarki o dużej pojemności

Niby XS, a jednak XL. Małe zmywarki o dużej pojemności
Źródło zdjęć: © Shutterstock
09.10.2020 15:10, aktualizacja: 09.10.2020 16:06

Wąskie zmywarki przydają się wszędzie tam, gdzie szeroki, pełnowymiarowy model się nie zmieści lub ze względu na codzienną ilość brudnych naczyń byłby zbyt duży. Mogą mieć zaledwie 45 cm szerokości, a w niczym nie ustępują większym urządzeniom.

Dobry sprzęt w atrakcyjnej cenie — wąskie zmywarki

Mała zmywarka zazwyczaj zmieści się nawet w najmniejszej kuchni. Jeśli ergonomia w organizacji przestrzeni jest dla ciebie ważna lub nie potrzebujesz dużego sprzętu, bo np. często wyjeżdżasz i rzadko gotujesz – modele do 50 cm szerokości sprawdzą się idealnie. Wydajne modele w dobrej klasie energetycznej kupisz w atrakcyjnej cenie i nie oznacza to zakupu mało popularnej marki. W wyborze tego urządzenia często kieruje nami dostępna przestrzeń, która nie zawsze pozwala na wstawienie dodatkowego urządzenia AGD. Czasem problemem jest też budżet, ale kiedy w zlewie piętrzy się stos brudnych naczyń, na pozmywanie których brak nam czasu, sprawa staje się pilna. Na szczęście nieduży, niedrogi i pojemny sprzęt do zmywania naczyń to niewygórowane oczekiwania, które zaspokoi model za około 1 do 1,2 tys. zł. Nie tylko posiadacze modeli XXL i obszernych kuchni załadują do zmywarki poza talerzami i kubkami także wszystkie patelnie i garnki...

Mała nie znaczy gorsza – wybieramy wąską zmywarkę

Dawniej zakup zmywarki wiązał się z dylematem wyboru pomiędzy: ceną, pojemnością, wydajnością i rozmiarem. Często mały i skuteczny w usuwaniu zabrudzeń naczyń model okazywał się bardzo drogi. A dostępne w atrakcyjniejszej cenie pełnowymiarowe modele nie mieściły się na niewielkiej przestrzeni kuchni, np. w bloku lub niewielkim aneksie kuchennym. Teraz węższe zmywarki są dużo tańsze, a ich pojemność, klasa energetyczna i skuteczność prezentują się zaskakująco korzystnie.

Ile zmieści mała zmywarka?

Optymalna pojemność zmywarki nie wynika wyłącznie z jej zewnętrznych wymiarów. Duże urządzenie może mieć grubsze ścianki oraz nieergonomiczne kratki, na których mieści się mało naczyń, z kolei dużo mniejszy sprzęt może okazać się lepiej przemyślany i bardziej pojemny. Sprytne wnętrze zmywarki zwiększa jej pojemność nawet o kilka zestawów naczyń.

Węższe modele zmywarek mieszczą średnio od 10 do 13 kompletów naczyń. Takie odniesienie to popularna miara pojemności tych urządzeń. Komplet obejmuje: talerz do zupy lub miskę, duży talerz, talerzyk, kubek bądź szklankę oraz zestaw sztućców. Dla porównania standardowe zmywarki o szerokości 60 cm i więcej często mieszczą np. 15 kompletów.

Zmywarki dla singla lub pary

Nie zawsze najbardziej pojemna zmywarka to najlepszy wybór. Stopniowe dokładanie do urządzenia kolejnych naczyń zapełni zmywarkę w kilka chwil, ale tylko wtedy, kiedy zmywamy po obiedzie dla kilku osób. Pary, single czy osoby starsze mogą mieć problem z "uzbieraniem" odpowiedniej liczby talerzy i kubków do zmywania, a pozostające w urządzeniu brudne naczynia mogą w upalny dzień dość szybko zacząć wydzielać nieprzyjemny zapach.

Producenci małych zmywarek liczą się z tym, że single muszą zapełniać całą zmywarkę przez kilka dni, dlatego można skorzystać z programu "połowa wsadu", tak samo jak w wybranych modelach pralek. To duża oszczędność w zużyciu wody, jednak urządzenie zużyje taką samą ilość energii elektrycznej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)