Niby XS, a jednak XL. Małe zmywarki o dużej pojemności

Niby XS, a jednak XL. Małe zmywarki o dużej pojemności
Źródło zdjęć: © Shutterstock

09.10.2020 15:10, aktual.: 09.10.2020 16:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wąskie zmywarki przydają się wszędzie tam, gdzie szeroki, pełnowymiarowy model się nie zmieści lub ze względu na codzienną ilość brudnych naczyń byłby zbyt duży. Mogą mieć zaledwie 45 cm szerokości, a w niczym nie ustępują większym urządzeniom.

Dobry sprzęt w atrakcyjnej cenie — wąskie zmywarki

Mała zmywarka zazwyczaj zmieści się nawet w najmniejszej kuchni. Jeśli ergonomia w organizacji przestrzeni jest dla ciebie ważna lub nie potrzebujesz dużego sprzętu, bo np. często wyjeżdżasz i rzadko gotujesz – modele do 50 cm szerokości sprawdzą się idealnie. Wydajne modele w dobrej klasie energetycznej kupisz w atrakcyjnej cenie i nie oznacza to zakupu mało popularnej marki. W wyborze tego urządzenia często kieruje nami dostępna przestrzeń, która nie zawsze pozwala na wstawienie dodatkowego urządzenia AGD. Czasem problemem jest też budżet, ale kiedy w zlewie piętrzy się stos brudnych naczyń, na pozmywanie których brak nam czasu, sprawa staje się pilna. Na szczęście nieduży, niedrogi i pojemny sprzęt do zmywania naczyń to niewygórowane oczekiwania, które zaspokoi model za około 1 do 1,2 tys. zł. Nie tylko posiadacze modeli XXL i obszernych kuchni załadują do zmywarki poza talerzami i kubkami także wszystkie patelnie i garnki...

Mała nie znaczy gorsza – wybieramy wąską zmywarkę

Dawniej zakup zmywarki wiązał się z dylematem wyboru pomiędzy: ceną, pojemnością, wydajnością i rozmiarem. Często mały i skuteczny w usuwaniu zabrudzeń naczyń model okazywał się bardzo drogi. A dostępne w atrakcyjniejszej cenie pełnowymiarowe modele nie mieściły się na niewielkiej przestrzeni kuchni, np. w bloku lub niewielkim aneksie kuchennym. Teraz węższe zmywarki są dużo tańsze, a ich pojemność, klasa energetyczna i skuteczność prezentują się zaskakująco korzystnie.

Ile zmieści mała zmywarka?

Optymalna pojemność zmywarki nie wynika wyłącznie z jej zewnętrznych wymiarów. Duże urządzenie może mieć grubsze ścianki oraz nieergonomiczne kratki, na których mieści się mało naczyń, z kolei dużo mniejszy sprzęt może okazać się lepiej przemyślany i bardziej pojemny. Sprytne wnętrze zmywarki zwiększa jej pojemność nawet o kilka zestawów naczyń.

Węższe modele zmywarek mieszczą średnio od 10 do 13 kompletów naczyń. Takie odniesienie to popularna miara pojemności tych urządzeń. Komplet obejmuje: talerz do zupy lub miskę, duży talerz, talerzyk, kubek bądź szklankę oraz zestaw sztućców. Dla porównania standardowe zmywarki o szerokości 60 cm i więcej często mieszczą np. 15 kompletów.

Zmywarki dla singla lub pary

Nie zawsze najbardziej pojemna zmywarka to najlepszy wybór. Stopniowe dokładanie do urządzenia kolejnych naczyń zapełni zmywarkę w kilka chwil, ale tylko wtedy, kiedy zmywamy po obiedzie dla kilku osób. Pary, single czy osoby starsze mogą mieć problem z "uzbieraniem" odpowiedniej liczby talerzy i kubków do zmywania, a pozostające w urządzeniu brudne naczynia mogą w upalny dzień dość szybko zacząć wydzielać nieprzyjemny zapach.

Producenci małych zmywarek liczą się z tym, że single muszą zapełniać całą zmywarkę przez kilka dni, dlatego można skorzystać z programu "połowa wsadu", tak samo jak w wybranych modelach pralek. To duża oszczędność w zużyciu wody, jednak urządzenie zużyje taką samą ilość energii elektrycznej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)