Netflix zapowiedział zmiany w serialu "Iwan Groźny z Treblinki". Mapy zostaną poprawione

Netflix zapowiedział zmiany w serialu "Iwan Groźny z Treblinki". Mapy zostaną poprawione
Źródło zdjęć: © Youtube.com

15.11.2019 12:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Netflix poprawi mapy Polski z zaznaczonymi obozami zagłady, które pojawiły się w serialu "Iwan Groźny z Treblinki". - Obozy zagłady i obozy koncentracyjne zostały zbudowane i były prowadzone przez niemiecki reżim nazistowski - czytamy w komunikacie na TT.

Pierwszy odcinek miniserialu dokumentalnego "Iwan Groźny z Treblinki" wywołał niemałe kontrowersje. Oburzenia nie kryli zarówno polscy widzowie, jak i władze naszego kraju. Wszystko przez ukazaną w nim mapę Polski w dzisiejszych granicach, z zaznaczonymi obozami zagłady m.in. Auschwitz, Sobiborem, Treblinką i Majdankiem.

Na mapie zaznaczono również Czechosłowację i Litwę, które nie istniały przed 1939 rokiem, a granice Polski przebiegały wtedy kompletnie inaczej. Napis "POLAND" może sugerować, że obozy koncentracyjne należały do Polaków.

Sprawa w błyskawicznym tempie została nagłośniona w mediach, nie trzeba też było długo czekać na interwencję Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz premiera Mateusza Morawieckiego.

- Niedawno opublikowany serial "The Devil Next Door" przedstawia mapę, która niezgodnie z prawdą umieszcza kilka niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych we współczesnych granicach Polski. Brak też jakiegokolwiek komentarza lub wyjaśnienia, że obozy te były zarządzane przez Niemcy - napisał w liście Mateusz Morawiecki.

- Wierzę, że ten okropny błąd popełniono w sposób niezamierzony - i mam nadzieję, że będziecie Państwo w stanie poprawić go tak szybko jak to możliwe, poprzez modyfikację wspomnianej mapy, lub poinformowanie odbiorców o błędzie w inny sposób - dodał premier RP.

Netflix odpowiada

Po sześciu dniach od apelu polskich władz, głos w sprawie zabrała platforma Netflix. W specjalnym komunikacie nie znalazło się miejsce na przeprosiny, jest jednak obietnica poprawienia wprowadzających w błąd map. - Obozy zagłady i obozy koncentracyjne zostały zbudowane i były prowadzone przez niemiecki reżim nazistowski, który napadł Polskę i okupował w latach 1939-1945 - możemy przeczytać w komunikacie na TT.

"Iwan Groźny z Treblinki" to miniserial dokumentalny opowiadający o Iwanie Demianiuku - ukraińskim zbrodniarzu wojennym i strażniku obozu zagłady w Treblince podczas II wojny światowej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)