Netbooki przyspieszają spadek cen na rynku komputerów

Netbooki przyspieszają spadek cen na rynku komputerów

Netbooki przyspieszają spadek cen na rynku komputerów
Źródło zdjęć: © wp.pl | [k-o]
27.01.2009 16:45

Według wyliczeń analityków z firmy NPD Group sukces sprzedażowy mininotebooków rzuca cień na rozwój sytuacji na rynku komputerów: spadki cen, w szczególności notebooków, są coraz większe. Chociaż netbooki na początku minionego roku były jeszcze prawie nieznane, to do końca roku ich sprzedaż znacznie podskoczyła – według IDC na całym świecie w czwartym kwartale sprzedano około pięciu milionów sztuk tego typu komputerów.

W handlu detalicznym w USA NPD w grudniu 200. roku zarejestrowało udział netbooków w ogólnym rynku notebooków w granicach 12 procent – to najwyższy wynik w ciągu roku. Jeszcze pod koniec września udział tych komputerów w całym rynku nie przekraczał 2 procent. Dopiero później netbooki awansowały do rangi konsumenckiego przeboju. Skorzystała na tym cała branża notebooków. Wyniki sprzedaży komputerów przenośnych wzrosły w porównaniu rok do roku o 21 procent – bez netbooków ten wzrost wyniósłby jedynie 16 procent.

Obraz
© (fot. Asus)

Szczególnie znaczące są wyniki z grudnia: w tym miesiącu w handlu detalicznym w USA sprzedano 1,9 milionów notebooków –. 23 procent więcej niż rok wcześniej. Bez netbooków ten wskaźnik osiągnąłby zaledwie 9 procent. "Oznacza to, że jedynie połowa netbooków sprzedanych w grudniu przyczyniła się do faktycznego wzrostu, reszta zaś doprowadziła do efektu kanibalizacji" – wyjaśnia analityk NPD Stephen Baker.

Nowa kategoria komputerów mobilnych miała niezwykle pozytywny wpływ na wyniki sprzedaży w branży komputerów, ale jednocześnie tanie notebooki przyczyniły się do spadku cen. Na początku 200. roku przeciętna cena notebooka w handlu detalicznym w USA wynosiła 861 dolarów. W grudniu komputery przenośnie kosztowały średnio już tylko około 740 dolarów – odpowiada to spadkowi cen o 14 procent. Bez netbooków, które zwykle są sprzedawane w cenie od 300 do 400 dolarów, spadek cen według NPD sięgnąłby jedynie 7 procent.

Kanibalizacja w branży notebooków w roku 200. może się jeszcze bardziej zaostrzyć – uważa analityk NPD Baker. W ramach przeprowadzonej w grudniu internetowej ankiety 70 procent potencjalnych nabywców notebooka przyznało, że ich zdaniem netbook stanowi "dobry wybór". Podczas gdy producenci stają na głowie, aby jeszcze bardziej poprawić wyposażenie netbooków – dla przykładu Hewlett-Packard i Acer koncentrują się na większych ekranach – granice pomiędzy klasycznymi komputerami przenośnymi i nową klasą mininotebooków stają się coraz bardziej płynne.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)