Nawilżacze powietrza: jaki wybrać?
Często powietrze w mieszkaniu robi się bardzo suche, szczególnie w okresie jesienno - zimowym. Przede wszystkim jest to skutek ogrzewania, które znacząco zmniejsza wilgotność. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup nawilżacza powietrza.
Zasady działania
Wszystkie nawilżacze pracują z wodą. Należy jednak zwracać uwagę na zalecenia podawane przez producenta, ponieważ w niektórych modelach zamontowane są filtry, które pozwalają na wykorzystanie wody bezpośrednio z kranu, inne wymagają użycia wody destylowanej albo przegotowanej. Na rynku dostępne są również takie modele, które posiadają wbudowany czujnik wilgotności, co pozwala na automatyczną jej regulację. Dzięki temu urządzenie, w razie potrzeby, samo się włączy i wyłączy. Poziom nawilżenia można także regulować dzięki termostatowi. Niektóre modele posiadają również substancje antybakteryjne, które zapobiegają rozwojowi pleśni i bakterii.
Rodzaje nawilżaczy powietrza
Istnieją trzy rodzaje elektrycznych nawilżaczy powietrza. Każdy z nich charakteryzuje się innym wyglądem, funkcjami, a także sposobem działania.
Nawilżacze parujące
Nawilżacze parujące to najbardziej popularne urządzenia, które wykorzystują naturalne parowanie. Oprócz zbiornika na wodą posiadają wkład, będący filtrem z higroskopijnego materiału, oraz turbinę tłoczącą powietrze. Dzięki temu jest ono nie tylko nawilżane, ale również oczyszczane. Zaletą tego urządzenia jest to, że zużywa mało energii i nie wydziela widocznej pary. Niestety pracuje dość głośno, dlatego jeśli planujecie używanie nawilżacza w nocy, radzimy wybierać model, który posiada tryb nocny.
Nawilżacze ultradźwiękowe
Urządzenie za pomocą ultradźwięków rozbija cząsteczki wody i wywołuje parowanie. Powstaje chłodna mgiełka, która wydostając się - nawilża powietrze. Plusem tego modelu jest cicha praca, duża wydajność oraz niewielkie zużycie energii. Z kolei minusem jest konieczność częstego czyszczenia urządzenia oraz wymiana filtrów. Urządzenie jest stanowczo odradzane osobom, które posiadają zwierzęta w domu. Emitowane dźwięki są bowiem falami o wysokiej częstotliwości i są niesłyszalne dla człowieka, natomiast dla zwierząt mogą być uciążliwe.
Nawilżacze powietrza termiczne
Urządzenie składa się ze zbiornika na wodę oraz grzałki. Jego praca polega na gotowaniu wody, która parując, nawilża powietrze. Niektóre modele posiadają filtr, który dodatkowo oczyszcza powietrze. Nawilżacz termiczny jest bardzo wydajny, ale jednocześnie trzeba go często czyścić i uważać na gorącą parę, aby się nie poparzyć. Poza tym pochłania zacznie więcej energii niż nawilżacze parujące lub ultradźwiękowe.
Wybór urządzenia
Ważne jest, aby w momencie nawilżania powietrza zachować zdrowy rozsądek, ponieważ nie tylko suche powietrze może być dla nas szkodliwe. Nadmierna wilgotność, czyli powyżej 60%, sprzyja rozwojowi pleśni, grzybów i roztoczy, co jest bardzo niebezpieczne nie tylko dla alergików. Pamiętajmy, że optymalna dla nas wilgotność to 4. - 60%, wtedy najlepiej nam się oddycha i śpi.
Wybierając nawilżacz powietrza, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na dopasowanie go do wielkości pomieszczenia oraz możliwość ustawienia go, mniej więcej w centrum pokoju, na gładkiej powierzchni. W dzisiejszych czasach urządzenie może być elementem dekoracyjnym i bardzo często zdarzają się modele zautomatyzowane, dzięki czemu dużo łatwiej możemy kontrolować wilgotność powietrza.
Zobacz także, co powodują nadmiernie rozkręcone kaloryfery w mieszkaniu
_ Źródło: poradnikzdrowie / aero7/ regiodom / WP _