NaviExpert 3.0 - inteligentna nawigacja bez korków

NaviExpert 3.0 - inteligentna nawigacja bez korków

NaviExpert 3.0 - inteligentna nawigacja bez korków
30.11.2007 16:00, aktualizacja: 30.11.2007 17:29

Oprogramowanie NaviExpert 3.0 zostało wyposażone 
innowacyjną technologię Community Traffic.

*Oprogramowanie NaviExpert 3.0 zostało wyposażone innowacyjną technologię Community Traffic. Technologia ta pozwala zwykłym kierowcom poruszać się w miastach i na drogach Polski ze sprawnością lokalnych taksówkarzy, kurierów czy zawodowych kierowców wytyczając najszybsze trasy z ominięciem typowych korków. *
W praktyce, dla kierowcy oznacza to szybszy, od kilku do kilkudziesięciu minut, a w skrajnych wypadkach nawet kilku godzin, dojazd do celu.

Jak to jest możliwe skoro w Polsce nie działa np. żaden centralny system monitorowania ruchu? Zespół Inżynierów NaviExpert zaprojektował zupełnie inne rozwiązanie – opracowaną w laboratoriach NaviExpert technologię Community Traffic zaimplementował do najnowszej wersji nawigacji.

Jak to działa?
Dane o prędkościach jazdy na poszczególnych odcinkach zbierane są od samych użytkowników systemu. NaviExpert to system nawigacji on-line, w którym telefon jest połączony łączem internetowym, np. GPRS, z serwerem systemu. Telefon, na, którym działa oprogramowanie do nawigacji, nie tylko pobiera z serwera trasy i mapy cyfrowe, ale też, co jakiś czas, za zgodą użytkownika, wysyła do serwera anonimowe informacje o rzeczywistych prędkościach jazdy na poszczególnych odcinkach. Dzięki tym danym NaviExpert uczy się gdzie i w jakich godzinach występują korki i zawsze układa trasy zapewniające najszybszy dojazd do celu.

Zobacz system w akcji

Trasy bez korków w systemie NaviExpert są optymalizowane pod kątem pory dnia oraz dnia tygodnia. Optymalna trasa pomiędzy tymi samymi punktami może różnić się więc np. w godzinach szczytu rannego, popołudniowego lub poza szczytem.

Technologia Community Traffic jest unikalna w skali światowej. Nie jest nam znane inne rozwiązanie tego typu. Także znane w innych krajach systemy monitorowania ruchu wykorzystujące czujniki montowane pod jezdnią lub kamery nie dostarczają wszystkich informacji, jakie daje Community Traffic, ponieważ mierzą one liczbę pojazdów, a nie prędkość i czas przejazdu poszczególnych odcinków.

Szybki dojazd do celu z NaviExpertem zapewnia nie tylko technologia Community Traffic. Kierowcy oszczędzają także czas dzięki temu, że system uwzględnia nawet bieżące remonty. Także mapa cyfrowa przechowywana na serwerze jest na bieżąco aktualizowana, planując optymalną trasę system nie pominie więc np. żadnej nowej obwodnicy, która może skrócić czas dojazdu.

Oczywiście użytkownik nie może oczekiwać, że NaviExpert w każdej sytuacji poprowadzi go trasą bez jakichkolwiek korków. W większości miast Polski w godzinach szczytu jest to po prostu niemożliwe. Nadal jednak można ominąć przynajmniej część korków, oszczędzając średnio 10-15. czasu w stosunku do jazdy ze zwykłą nawigacją.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)