Naukowiec "zainfekował się" wirusem komputerowym

Naukowiec "zainfekował się" wirusem komputerowym
Źródło zdjęć: © University of Reading

27.05.2010 14:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Brytyjski badacz Mark Gasson dokonał implantacji we własnym ciele chipa RFID, który zawiera kod wirusa komputerowego. Wirus ma infekować czytniki RFID i replikować się w ten sposób na kolejne układy RFID.

Brytyjski badacz Mark Gasson dokonał implantacji we własnym ciele chipa RFID, który zawiera kod wirusa komputerowego. Wirus ma infekować czytniki RFID i replikować się w ten sposób na kolejne układy RFID.

W pierwszych próbach naukowcowi z uniwersytetu w Reading udało się przenieść wirusa na inne systemy za pośrednictwem układu umieszczonego w jego palcu. Gasson, który stał się znany między innymi z prac w dziedzinie sprzęgania ludzkiego układu nerwowego z komputerami, chce swoimi eksperymentami zwrócić uwagę na ryzyko, jakie niesie ze sobą coraz powszechniejsze używanie medycznych implantów RFID.

Obraz
© Dr Mark Gasson (fot. University of Reading)

Tego rodzaju implanty służą do rozmaitych celów, np. identyfikacji pacjentów z chorobą Alzheimera lub osób, które straciły przytomność. Na początku 2002 roku głośno było o amerykańskiej rodzinie, której wszyscy członkowie poddali się implantacji chipów transponderowych z powodów medycznych. Producent takich układów - PositiveID (dawniej VeriChip), planuje też wprowadzenie obsługiwanych drogą radiową implantów, które służyłyby do pomiarów poziomu glukozy we krwi.

Gasson krytykuje fakt, że szczególnie w USA następuje rozpowszechnianie się komercyjnych implantów RFID o wątpliwej użyteczności. Naukowiec wskazuje też na bardziej krytyczne implanty, takie jak rozruszniki serca i implanty Cochlear, które z wraz z postępem technologicznym również stają się podatne na niedozwolone manipulacje. Naukowiec chce zaprezentować dalsze wyniki swoich prób podczas nadchodzącego międzynarodowego sympozjum naukowego (International Symposium for Technology and Society), które odbędzie się w Australii.

Obawy Gassona nie są nowe, już twórca systemu Minix Andrew Tanenbaum wyrażał podobne wątpliwości w 2006 roku. Tanenbaum napisał nawet wirusa dla obsługującego RFID middleware'u produkcji Oracle'a. Wirus korzystał z dostępnych 128 MB w pamięci transpondera, aby rozprzestrzeniać się dalej w bazie danych.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (82)
Zobacz także