Naukowiec podłożył ramię pod robota uzbrojonego w nóż

Naukowiec podłożył ramię pod robota uzbrojonego w nóż

Naukowiec podłożył ramię pod robota uzbrojonego w nóż
10.05.2010 12:27, aktualizacja: 10.05.2010 15:52

Wielokrotnie widzieliśmy już na filmach science-fiction, jak roboty pomagają ludziom w codziennych czynnościach, takich jak prace w kuchni. Jednak w praktyce, robot uzbrojony w nóż kuchenny lub inne niebezpieczne narzędzie może poważnie zranić człowieka. Grupa niemieckich naukowców postanowiła sprawdzić jak duże zagrożenie wiąże się z taką sytuacją

Badacze testowali stosunkowo niewielkiego robota przemysłowego typu LWRIII. Mechaniczne ramię uzbrajali kolejno w różne potencjalnie niebezpieczne przedmioty, takie jak nóż, nożyczki, śrubokręt czy skalpel. W zasięgu manipulatora umieszczano kawał świńskiego mięsa, blok silikonu, a ostatecznie... rękę jednego z naukowców.

Celem badania było nie tylko określenie, jak rozległe obrażenia może spowodować wypadek z udziałem uzbrojonego robota, ale również sprawdzenie działania nowego systemu detekcji i unikania takiego zagrożenia.

Przy wyłączonym systemie ramię robota wyposażone w nóż kuchenny zagłębiło się w kawałek szynki zupełnie, jak w masło. Tymczasem po włączeniu nowego systemu ochronnego ostrze spowodowało jedynie ugięcie skóry na głębokość 1 mm, nie doprowadzając nawet do uszkodzenia tkanki.

System detekcji kontaktu z ludzkim ciałem wykorzystuje wbudowane w ramię robota czujniki położenia oraz momentu obrotowego i nie wymaga żadnych dodatkowych sensorów. Skuteczność rozwiązania została ostatecznie udowodniona przez kierownika projektu - Samiego Haddadina, który podłożył własną rękę pod opadający nóż.

Źródło: IEEE Spectrum

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)