Naukowcy znaleźli sposób na czkawkę. Stworzyli specjalną słomkę

Naukowcy znaleźli sposób na czkawkę. Stworzyli specjalną słomkę

Naukowcy znaleźli sposób na czkawkę. Stworzyli specjalną słomkę
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | HiccAway
Adam Gaafar
21.06.2021 18:11

Uporczywa czkawka potrafi być prawdziwym utrapieniem. Naukowcy stworzyli właśnie urządzenie, które – jak przekonują – pozwala niemal całkowicie pozbyć się tej uciążliwej dolegliwości. Zaletą produktu są jego prostota i przystępna cena.

Urządzenie o nazwie FISST zostało wymyślone przez uczonych z University of Texas Health Science Center w San Antonio. Z wyglądu przypomina zwykłą plastikową słomkę, ale – jak przekonują naukowcy – skutecznie wpływa na hamowanie niekontrolowanych skurczów przepony.

FISST rozszerza się ku dołowi i jest zakończone membraną z niedużym otworem. Uczeni tłumaczą, że picie przez nie płynów wymaga większej siły ssania niż zwykle. W ten sposób urządzenie pozwala pozbyć się uciążliwej czkawki.

Produkt osiągnął imponujące rezultaty w badaniu przeprowadzonym na próbie 249 wolontariuszy. Z artykułu opublikowanego na łamach Jama Network Open wynika, że skuteczność FISST wyniosła ok. 92 procent. Większość uczestników badania (90 proc.) oceniła, że korzystanie z urządzenia jest wygodniejsze niż inne metody zwalczania czkawki.

Dr Rhys Thomas, niezaangażowany w badanie neurolog z Newcastle University, podchodzi jednak do tego wynalazku sceptycznie. W wypowiedzi dla The Guardian stwierdził, że jest to „rozwiązanie problemu, o które nikt nie pytał”. Jego zdaniem istnieją inne skuteczne metody pozbycia się czkawki. Jako przykład podał dokładne zatkanie uszu i wypicie szklanki wody przez zwykłą słomkę.

W supermarketach FISST ma być sprzedawane pod nazwą HiccAway. Cena produktu proponowana przez jego twórców to 14 dolarów (równowartość ok. 53 zł).

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)