Naukowcy znaleźli gaz mogący mieć związek z życiem w atmosferze Wenus

Naukowcy znaleźli gaz mogący mieć związek z życiem w atmosferze Wenus

Wenus na zdjęciu NASA
Wenus na zdjęciu NASA
Źródło zdjęć: © NASA
15.09.2020 03:08

Fosforowodór, uwalniany przez mikroorganizmy w środowisku pozbawionym tlenu, został zaobserwowany w atmosferze Wenus w ilościach większych niż oczekiwano – donosi The Guardian. Ślady tego gazu mogą być emanacją organizmów innych, niż znamy z Ziemi. 

Astronomowie wykryli tę substancję na wysokości ok. 48 km w atmosferze planety i nie udało im się zidentyfikować procesu innego niż funkcje życiowe, który mógłby być przyczyną jej obecności. Na Ziemi fosforowodór jest uwalniany przez mikroorganizmy w środowiskach pozbawionych tlenu, takich jak np. osady jeziorne.

Przez 2 miliardy lat Wenus miała umiarkowany klimat i znajdował się na niej ocean. Ale dziś gęsta atmosfera złożona głównie z dwutlenku węgla pokrywa jej prawie bezwodną powierzchnię, gdzie temperatury sięgają nawet 450 stopni C. Chmury na niebie Wenus zawierają kropelki złożone w 90 proc. z kwasu siarkowego.

Życie w atmosferze Wenus

– To całkowicie zaskakujące, że życie może przetrwać w otoczeniu tak dużej ilości kwasu siarkowego, ale wszystkie inne procesy geologiczne i fotochemiczne, które możemy sobie wyobrazić, są zbyt mało produktywne, aby wyprodukować taką ilość fosforowodoru, którą zaobserwowaliśmy – powiedziała prof. Jane Greaves, astronomka z Univeristy of Cardiff.

Greaves w celu poszukiwania na Wenus organizmów żywych, obserwowała planetę w 2017 roku za pomocą teleskopu James Clerk Maxwell na Hawajach, a w 2019 roku za pomocą teleskopu Alma w Chile. Badaczka po raz pierwszy zauważyła ślad fosforowodoru pod koniec grudnia 2018 r.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)