Naukowcy zbudowali autonomiczne roboty latające
Szwajcarscy naukowcy zbudowali autonomiczne roboty latające reagujące na bodziec. Małe helikoptery z napędem elektrycznym potrafią odbijać rzuconą im piłeczkę
Szwajcarscy naukowcy zbudowali autonomiczne roboty latające reagujące na bodziec. Małe helikoptery z napędem elektrycznym potrafią odbijać rzuconą im piłeczkę - poinformował magazyn Technology Review.
Naukowcy z Eidgen"ssische Technische Hochschule Zurich (ETHZ) zbudowali latające roboty z napędem elektrycznym tzw. kwadrokoptery. Są to małe, kwadratowe platformy o wielkości około 6. cm, z rozmieszczonymi na rogach silnikami elektrycznymi, zaopatrzonymi w wirniki nośne. W środku platformy na dwóch zastrzałach, znajdują się baterie oraz sterujący kwadrokopterem układ procesorowy odpowiedzialny za przetwarzanie bodźców z czujników znajdujących się na obwodzie robota.
Czujniki na obwodzie kwadrokoptera to kamery, które przekazują obraz do procesorowego kontrolera ruchu o wysokiej wydajności, generującego sygnały dla systemu napędowego. W przypadku konstrukcji ETHZ na górnej części robota zamontowano głowicę rakiety do badmintona - robot uczy się jak przechwytywać piłeczki i odbijać je w pożądanym kierunku. Na zaprezentowanym w serwisie YouTube klipie wideo dwa kwadrokoptery odbijają w ten sposób między sobą piłeczkę przez około minutę.
Według badaczy z ETHZ tego typu rozwiązanie pozwala na tworzenie mechanizmów autonomicznego sterowania, dynamicznie reagujących na bodźce, których nie da się wymodelować lub przewidzieć.
Jak pisze Technology Review, nad podobnymi autonomicznymi robotami (tzw. botami) pracuje także grupa z wydziału GRASP (General Robotics, Automation, Sensing & Perception) na University of Pennsylvania w USA. Boty jak kwadrokoptery są bowiem bardzo ważnym działem robotyki - znajdą zastosowanie w np. autonomicznych systemach dokonujących pomiarów na obszarach, gdzie wejście człowieka byłoby zbyt niebezpieczne (np. na obszarach katastrof), tworzeniu konstrukcji w budownictwie, robotach wojskowych a nawet w sondach międzyplanetarnych. Próbnik w typie kwadrokoptera jest planowany m.in. do wysłania na Marsa jako część jednej z następnych sond badawczych.