Trwa ładowanie...
d1816dx

Naukowcy stworzyli zimną plazmę. Jest chłodniejsza od przestrzeni kosmicznej

Naukowcy stworzyli plazmę znacznie chłodniejszą od przestrzeni kosmicznej. To odkrycie otwiera naukowcom drzwi do badań kontrolowanej syntezy jądrowej. Co ciekawe, wykorzystali do tego laser, który teoretycznie kojarzymy z ogrzewaniem materii.
Share
Odkrycie może znaleźć setki zastosowań
Odkrycie może znaleźć setki zastosowańŹródło: Youtube.com, Fot: Rice University
d1816dx

Zazwyczaj lasery kojarzymy z rozgrzewaniem, a nawet paleniem czy stapianiem przedmiotów. Ale to tylko skojarzenia pochodzące z filmów sci-fi. Fizycy z Rice University schłodzili gorącą plazmę za pomocą chłodzenia laserowego. Wykorzystali do tego szereg urządzeń - 10 laserów o różnych długościach fali, których zadaniem było zarówno ogrzewanie jak i schłodzenie plazmy.

Najpierw za pomocą laserów odparowano metal. Następnie gaz przekształcono w plazmę, którą wprowadzono w stan szybkiego rozprężania i sprężania się za pomocą innego lasera. Ostatni impuls lasera powodował ochłodzenie plazmy, do temperatury zaledwie 50 milikelwinów.

d1816dx

Schładzanie neutralnej plazmy może doprowadzić do wielu przełomowych odkryć. Jednym z nich może być wykorzystanie skontrolowanej reakcji jądrowej do wytwarzania energii. Schłodzona plazma może pozwolić także poznawać środowiska ekstremalne, takie jak wnętrza białych karłów. W tym celu, naukowcy będą prowadzić dalsze eksperymenty, aby jeszcze bardziej schłodzić plazmę.

JET Wikimedia Commons CC BY
JETŹródło: Wikimedia Commons CC BY, Fot: EFDA JET

Aktualnie badania nad wykorzystaniem kontrolowanej syntezy termojądrowej prowadzi się między innymi przy użyciu pola magnetycznego. Do tego wykorzystuje się urządzenia takie jak tokamaki. Największym działającym urządzeniem tego typu jest JET, a w trakcie budowy jest o wiele większy ITER. Prowadzone są też badania nad bardziej skomplikowanymi układami takimi jak stellaratory i sferomaki.

Wyniki badań naukowcy opisali w czasopiśmie naukowym Science.

d1816dx

Interesujesz się technologiami? Opowiedz nam o tym!

Zobacz też: Cybersejf – jak stworzyć bezpieczne hasło?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1816dx

Podziel się opinią

Share
d1816dx
d1816dx
Więcej tematów