Naukowcy stworzyli zimną plazmę. Jest chłodniejsza od przestrzeni kosmicznej

Naukowcy stworzyli zimną plazmę. Jest chłodniejsza od przestrzeni kosmicznej

Naukowcy stworzyli zimną plazmę. Jest chłodniejsza od przestrzeni kosmicznej
Źródło zdjęć: © Youtube.com | Rice University
Arkadiusz Stando
15.01.2019 10:17, aktualizacja: 16.01.2019 09:11

Naukowcy stworzyli plazmę znacznie chłodniejszą od przestrzeni kosmicznej. To odkrycie otwiera naukowcom drzwi do badań kontrolowanej syntezy jądrowej. Co ciekawe, wykorzystali do tego laser, który teoretycznie kojarzymy z ogrzewaniem materii.

Zazwyczaj lasery kojarzymy z rozgrzewaniem, a nawet paleniem czy stapianiem przedmiotów. Ale to tylko skojarzenia pochodzące z filmów sci-fi. Fizycy z Rice University schłodzili gorącą plazmę za pomocą chłodzenia laserowego. Wykorzystali do tego szereg urządzeń - 10 laserów o różnych długościach fali, których zadaniem było zarówno ogrzewanie jak i schłodzenie plazmy.

Najpierw za pomocą laserów odparowano metal. Następnie gaz przekształcono w plazmę, którą wprowadzono w stan szybkiego rozprężania i sprężania się za pomocą innego lasera. Ostatni impuls lasera powodował ochłodzenie plazmy, do temperatury zaledwie 50 milikelwinów.

Schładzanie neutralnej plazmy może doprowadzić do wielu przełomowych odkryć. Jednym z nich może być wykorzystanie skontrolowanej reakcji jądrowej do wytwarzania energii. Schłodzona plazma może pozwolić także poznawać środowiska ekstremalne, takie jak wnętrza białych karłów. W tym celu, naukowcy będą prowadzić dalsze eksperymenty, aby jeszcze bardziej schłodzić plazmę.

Obraz
© Wikimedia Commons CC BY | EFDA JET

Aktualnie badania nad wykorzystaniem kontrolowanej syntezy termojądrowej prowadzi się między innymi przy użyciu pola magnetycznego. Do tego wykorzystuje się urządzenia takie jak tokamaki. Największym działającym urządzeniem tego typu jest JET, a w trakcie budowy jest o wiele większy ITER. Prowadzone są też badania nad bardziej skomplikowanymi układami takimi jak stellaratory i sferomaki.

Wyniki badań naukowcy opisali w czasopiśmie naukowym Science.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (216)