Naukowcy potrafią stwierdzić, czy związek dwojga ludzi ma przyszłość. Znaleźli sposób

Naukowcy potrafią stwierdzić, czy związek dwojga ludzi ma przyszłość. Znaleźli sposób

Naukowcy potrafią stwierdzić, czy związek dwojga ludzi ma przyszłość. Znaleźli sposób
Źródło zdjęć: © Fotolia | Antonio Gravante
26.11.2015 11:28, aktualizacja: 26.11.2015 13:55

Kłopoty z komunikacją w związku? Konflikty i spory zdarzają się nawet w najlepszym małżeństwie. Jednak pamiętajmy, że dobra komunikacja w związku to podstawa, dzięki temu jesteśmy w stanie uniknąć wielu niepotrzebnych awantur. Okazuje się, że nie tylko rozmowa jest kluczem do idealnego związku, ale także ton głosu.

Korzystając z nagranych rozmów podczas sesji terapeutycznych, naukowcy z USC Viterbi School of Engineering oraz University of Utah stworzyli algorytm, który analizując cechy głosu, jest w stanie przewidzieć, czy związek ma szanse przetrwać. Takie badanie zostało przeprowadzone na setce par, których związek znalazł się w kryzysie. Następnie naukowcy monitorowali stan cywilny rodziny jeszcze przez okres pięciu lat. Zaś wyniki badań zostały opublikowane w Proceedings of Interspeech.

W wywiadzie dla Daily Mail, naukowcy stwierdzili, że _ "to, co mówimy nie jest jedyną rzeczą, która się liczy. Bardzo ważne jest, w jaki sposób to powiedzieć. Nasze badanie potwierdza, że tembr głosu ma ogromny wpływ na relacje w związku". _

Dzięki algorytmowi, udało się przewidzieć losy związku z dokładnością 7. proc. Co ciekawe, program był w stanie szybciej zdiagnozować problemy małżeńskie, niż sami terapeuci, którzy analizowali notatki z sesji. Okazało się, że algorytm był też bardziej obiektywny w ocenianiu przyszłości pary.

Twórcy tej metody już zapowiedzieli, że planują dalsze badania i mają zamiar stworzyć program, który w czasie rzeczywistym, pozwoli oceniać ludzkie relacje, nie tylko na podstawie głosu, ale i mowy ciała.

_ Źródło: techcrunch.com / dailymail.uk _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)