Naukowcy potrafią stwierdzić, czy związek dwojga ludzi ma przyszłość. Znaleźli sposób

Naukowcy potrafią stwierdzić, czy związek dwojga ludzi ma przyszłość. Znaleźli sposób
Źródło zdjęć: © Fotolia | Antonio Gravante

26.11.2015 11:28, aktual.: 26.11.2015 13:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kłopoty z komunikacją w związku? Konflikty i spory zdarzają się nawet w najlepszym małżeństwie. Jednak pamiętajmy, że dobra komunikacja w związku to podstawa, dzięki temu jesteśmy w stanie uniknąć wielu niepotrzebnych awantur. Okazuje się, że nie tylko rozmowa jest kluczem do idealnego związku, ale także ton głosu.

Korzystając z nagranych rozmów podczas sesji terapeutycznych, naukowcy z USC Viterbi School of Engineering oraz University of Utah stworzyli algorytm, który analizując cechy głosu, jest w stanie przewidzieć, czy związek ma szanse przetrwać. Takie badanie zostało przeprowadzone na setce par, których związek znalazł się w kryzysie. Następnie naukowcy monitorowali stan cywilny rodziny jeszcze przez okres pięciu lat. Zaś wyniki badań zostały opublikowane w Proceedings of Interspeech.

W wywiadzie dla Daily Mail, naukowcy stwierdzili, że _ "to, co mówimy nie jest jedyną rzeczą, która się liczy. Bardzo ważne jest, w jaki sposób to powiedzieć. Nasze badanie potwierdza, że tembr głosu ma ogromny wpływ na relacje w związku". _

Dzięki algorytmowi, udało się przewidzieć losy związku z dokładnością 7. proc. Co ciekawe, program był w stanie szybciej zdiagnozować problemy małżeńskie, niż sami terapeuci, którzy analizowali notatki z sesji. Okazało się, że algorytm był też bardziej obiektywny w ocenianiu przyszłości pary.

Twórcy tej metody już zapowiedzieli, że planują dalsze badania i mają zamiar stworzyć program, który w czasie rzeczywistym, pozwoli oceniać ludzkie relacje, nie tylko na podstawie głosu, ale i mowy ciała.

_ Źródło: techcrunch.com / dailymail.uk _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także